Pad Alepa
Kako je Sirija uspjela u par dana potpuno izgubiti grad od 2 milijuna stanovnika gotovo nitko razuman ne može razumjeti. Postoje olakšavajuće okolnosti za pad Alepa, ali ipak…
U određenom smislu rat u Siriji je završio nakon što sirijska vojska pobjeđuje islamske teroriste podržane od NATO saveza u Alepu. Riječ je o teroristima koji su pozivali na genocid Šiita i entičko čišćenje Kršćana i za to su imali punu podršku navodno kršćanskih država i humanista Otvorenog društva.
Oslobađanje Alepa 2016. ubrzo dovodi do relativnog mira u Siriji koji je potvrđen porazom tursko-terorističke ofenzive 2020. Riječ je o miru tijekom kojeg terorističke organizacije podržane od Turske okupiraju dijelove sjeverne Sirije, a SAD istočne.
Do promjena očito dolazi tijekom rata Izraela i Hezbollaha u Libanonu. Izrael je prvo raznim akcijama izbacio iz stroja vodstvo Hezbollaha, a potom ga napao. Mirovnim sporazumom koji 26.11.2024. potpisuju Izrael, Libanon, Hezbollah i SAD su regulirana prava i obveze Izraela, Libanona i Hezbollaha. Nikoga neće iznenaditi mogućnost da se tajnim aneksom mirovnog sporazuma naređuje Hezbollahu napuštanje Sirije !?
Time želimo reći kako postoji realna mogućnost da je Hezbollah kopirao potez Bugarske iz Prvog svjetskog rata. Govorimo o odluci Sofije da istupi iz Prvog svjetskog rata i povuče svoje snage bez da obavjesti saveznike.
Ta mogućnost da je Hezbollah nenajavljeno povukao svoju trupe iz Sirije predstavlja jedinu moguću olakšavajuću okolnost za Siriju. Liniju fronta ili ako želite drugačije razdvajanja održava sirijska vojska potpomognuta s odredima Hezbollaha i Irana. Teoretsko povlačenje Hezbollaha je moglo otvoriti ogromnu rupu u liniji fronta što Turska i teroristi iskorištavaju.
Govorimo Turska pošto ona opravdava napad terorista na Alepo kao odgovor na sirijsko gađanje Idliba. Hitler je bio opravdao napad na Poljsku navodnim napadom Poljaka na njemačku čime je po ovom pitanju sve rečeno. Olakšavajuću okolnost za Siriju ne predstavlja moguće sudjelovanje turskih vojnika u osvajanju Alepa. To nije olakšavajuća okolnost jer je Turska vojska zajedno s teroristima 2020. napala sirijsku vojnu bazu pa takvi napadi ne predstavljaju iznenađenje.
Glavnu udarnu vojnu snagu ovog uspješnog osvajanja Alepa 2024. čini Hayat Tahrim al-Sham (HTS) kojeg Rusija, SAD, Europska unija i Turska smatraju terorističkom organizacijom. Bez obzira na to Turska direktno surađuje s HTS-om prepuštajući mu kontrolu Idliba.
Red je upitati se sada što je radila Sirija od početka napada na Alepo do njegovog pada pošto ispadne ništa. Time želimo reći da su HTS i saveznici 27.11.2024. počeli napad, dva dana kasnije došli do Alepa i onda ga u 24 sata praktički cijelog osvojili. Kada tome dodamo to da sirijska armija nije zelena nego je stekla iskustvo u 6-8 godina rata red je upitati se kako je to moguće ? Jedan stari političar bi rekao mogli su barem glumiti da se bore, ali niti to nisu radili.
Moguće je bilo koristiti masovno bombardiranje, baciti čak i kemijsko oružje ako ga Sirija još ima za zaustaviti napad. Na kraju krajeva mogle su se na put napretka neprijatelja postaviti različite prepreka, ali ništa nije učinjeno. Ponovno ćemo reći da govorimo o Alepu koji ima 2 milijuna stanovnika i u kojemu žive deseci tisuća vojnih veterana, vojnika i policajaca. Bez obzira na sve navedeno Alepo je osvojilo manje od u najboljem, stvarno najboljem slučaju 20 000 terorista.
U određenom smislu terorističko osvajanje Alepa predstavlja i dio hibridnog rata Zapada protiv Rusije. Riječ je o akcijama kojima se oslabljuje Rusija zauzeta svojim ratom protiv Ukrajine. Drugi primjer te akcije je bila građanska pobuna protiv Rusije u Abkhaziji (studeni 2024.),a treći zapadni pokušaj državnog udara u Gruziji. Rusija koja dava vojnu pomoć Siriji i bombardira teroriste navodi da će joj nakon pada Alepa dodatno pomoći.
Ukratko Alepo je pao u jednom danu nakon što ga je ranije Sirija oslobađala 4 godine. Svaka akcija koja bi sprečila ovaj pad bi bila bolja od mjeseci ili godina rata u Alepu da ga se ponovno oslobodi.
Baddiehub I appreciate you sharing this blog post. Thanks Again. Cool.