Overture

  Punim imenom Boom Overture je putnički avion kojeg sada već 8 godina dizajnira američka kompanija Boom Technology. Kako je eksperimentalni model ove godine imao 7 testnih letova red je spomenuti ga u ovogodišnjim događajima.

  Priča o razvoju civilnog zrakoplovstva iz današnje perspektive započinje i završava s avionom Boeing 747. Preciznije bi još bilo reći da ona započinje i završava s dizajnerom aviona i direktorom Boeinga Claire Egtvedtom. On je pored ostalih dizajnirao Boeing 747 koji omogućava masovna putovanja i pored ostalog određuje brzinu putničkih aviona na 939 kilometara na sat.

  U osnovi riječ je o brzini putničkih aviona koja se nije drastično mjenjala od Boeing 707 iz 1958. čija maksimalna brzina je bila 954 km na sat. Govorimo znači o brzini koja predstavlja limit za putničke avione sada već više od 65 godina. Da znalci će reći da je Concorde mogao putovati puno brže, 2179 km na sat, a sovjetski Tu-144 čak 2500 km na sat.

  Ipak njih ignoriramo jer je na kraju krajeva riječ bila o slijepoj ulici. To nam najbolje ukazuje podatak da je prosječna brzina današnjih putničkih aviona 925 km na sat. Riječ je o povećanju od 40 km na sat u odnosu na normalnu brzinu Boeinga 707 iz 1958.

  U određenom smislu cijeli svijet se ubrzao dok su avioni ostali na istom mjestu. To američki poduzetnici primjećuju u 21 stoljeću pa su stoga počeli raditi na različitim dizajnima novih aviona. Riječ je o startup kompanija od kojih najuspješnija postaje Boom Technology.

  Govorimo najuspješnija pošto ima sklopljene ugovore o kupovini aviona iako još nije izgradila niti jedan primjerak. United Airlines je 2021. naručio 15 nadzvučnih putničkih aviona Overture, a American Airlines njih 20 za što su platili nepovratni depozit.

  Jedini problem sada za Boom Technology postaje samo dizajniranje i gradnja ovih aviona. Prvi problem korporacije su bili motori za avion pošto nitko ne proizvodi odgovarajuće motore za nadzvučni let. Zbog toga je Boom osim samog aviona prisiljen dizajnirati i motore za njega. Navodno će 2025. biti vršeni prvi testovi avionskog motora Symphony, ali to treba uzeti s zrnom soli.

  To je prvi problem dok se drugi počeo rješavati prvim letovima eksperimentalnog aviona Boom Supersonic XB-1. Do 06 studenog 2024. on je izvršio 7 eksperimentalnih letova,a u posljednjem je dostigao brzinu od 1012 km na sat. To nije u skladu s najavama koje su govorile o prvom nadzvučnom letu u 2024., ali ipak sve ide po planu.

  Sličnu situaciju imamo i s najavama prvog leta aviona Overture čiji datume se stalno pomiče. Prvo je bila riječ o 2023., pa 2025.-27.,a na kraju će vjerojatno biti 2030., ili kasnije.

  Riječ je o kašnjenjima koja nikoga ne iznenađuju pošto je teško dizajnirati novi avion. Kinezi to najbolje znaju s svojim Comac C919 koji je trebao poletjeti 2014., pa potom 2015., a na kraju je poletio tek 2017. Na kraju ovaj avion nakon višegodišnjih kašnjenja izlazi na tržište s duplo većom cijenom od prvobitno najavljene. Kada dodamo tome da je trenutačno riječ o upitno kvalitetnom avionu koji 2024. još uvijek ne prevozi putnike u internacionalnom prometu

  Kineskim primjerom smo samo htjeli navesti da su sva kašnjenja dizajniranja i gradnje aviona Overtime očekivana. Njih očekuju kupci ovih aviona kao i oni što ih dizajniraju. Zbog toga govorimo da ovogodišnji testni letovi aviona Boom Supersonic XB-1 ukazuju da se projekt Overture neupitno nalazi na pravom putu.

4.5 2 votes
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
1 Comment
najstarije
najnovije najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments
speed-test
speed-test
1 mjesec prije

“This post has helped me solve my issue, thanks a ton!”

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina