Kraj Francuskog carstva
Nekadašnje Francuske kolonije u Africi su ostale u bliskim odnosima s Parizom koji je tamo držao vojne baze. Ove godine će se zatvoriti i posljednje vojne baze što u određenom smislu označava kraj Francuskog carstva.
Osnovni problem Francuske u zapadnoj Africi predstavljaju njene i općenito europske pogrešne politike. Prvu predstavlja anglo-francuska invazija Libija,drugu konstantna dekadentna poruka da su svi jednako krivi,a treću kritika tamošnjih „demokracija”.
Prvi primjer toga imamo u državi Mali koju su iz porušene Libije napali islamisti. Rješenje Francuske i općenito Europljana je bilo da se islamistima dopusti stvaranje države u državi. Iznimno frustrirana vlada Malija zbog toga 2022. naređuje francuskim vojnicima da napuste njen teritorij.
Identična priča se potom ponavlja u Nigeru koji isto ratuje protiv islamista. U njemu 2023. dolazi do puča kako bi se vojska obračunala s „pobunjenicima” i potom se protjeravaju francuski vojnici. Te iste 2023. i Burkina Faso koja ima problema s islamistima izbacuje Francuze s svog državnog teritorija.
Tijekom 2024. Čad kao i prethodno navedeni naređuje francuskim vojnicima da napuste njegov teritorij. Razlog za ovaj potez je upletenost ove države u sudanski građanski rat gdje Čad podržava pobunjenike. On ih ne podržava iz pakosti nego jer čadanski pobunjenici ratuju za sudansku vladu. Francuska se protivi toj vanjskoj politici Čada pa je on 30.12.2024. izbacio njene vojnike s svog teritorija.
Par dana prije ovog „dogovorenog” povlačenje vojnika Pariz doživljava novi šok, novo poniženje. Njega daruje Senegal čiji predsjednik u govoru održanom 27.12.2024. najavljuje zatvaranje svih stranih vojnih baza u državi. U prevodu on je naredio francuskoj vojsci da napusti teritorij Senegala do kraja 2025 godine.
Samo par dana kasnije u novogodišnjoj poruci predsjednik Obale Bjelokosti naređuje zatvaranje francuskih baza na svom području. Pozicija ove države se razlikuje od onih Malija, Chada i drugih pošto ona uz batinu dava i mrkvu. Ta mrkva je odluka da zadrži vojnu suradnju s Francuskom, ali bez vojnih baza na svom teritoriju.
Sve u svemu ne tako davne 2020. Francuska je imala vojne baze u svim državama zapadne Afrike. To je bilo tada, a danas 6 država koje su ranije bile francuske kolonije zatvaraju francuske vojne baze na svom teritoriju.
Nakon tih izbacivanja Francuskoj su još ostale samo dvije vojne baze u Africi. Jedna je u Gabonu, a druga u Džibutiju. Stanovnici Gabona želi da se Francuzi vrate u Francusku, ali ih tamošnja vlada želi zadržati. Koliko će ona uspjeti izdržati narodni pritisak je sigurno pitanje koje danas muči Pariz, ali možemo reći da mu je i tu odzvonilo.
Jedina afrička država u kojoj će Francuska sigurno imati vojnu bazu i 2030. je Džibuti. Ona će ju tamo imati pošto ova afrička državica dava vojne baze svima koji ih žele. Drugim riječima u Džibutiju su se 2021. nalazile vojne baze Njemačke, Španjolske, Italije, Francuske, SAD-a, Velike Britanije, Kine i Saudijske Arabije.
Sve u svemu tijekom manje od 5 godina Francuska je izgubila svu kontrolu nad svojim bivšim kolonijama. Što drugo reći nego sarkastično bravo za Macrona.
Noodlemagazine This is my first time pay a quick visit at here and i am really happy to read everthing at one place
Noodlemagazine very informative articles or reviews at this time.
I do trust all the ideas youve presented in your post They are really convincing and will definitely work Nonetheless the posts are too short for newbies May just you please lengthen them a bit from next time Thank you for the post