Carine
Sada kada je Trumpova administracija svima uvela carine red je govoriti o praktički zaboravljenoj tematici. Red je govoriti o carinama, a mi ćemo ih spominjati iz perspektive onih koji ih danas kritiziraju. Znači iz ljevičarske.
Za početak skačemo u 2006. kada njemački Der Spiegel piše o carinama. Za one koji to ne znaju Der Spiegel se posljednjih godina proslavio pišući izmišljene događaje o jadnim migrantima, o Trumpovoj zemlji, predstavlja lijeve esktremista kao desni i slično. Ukratko riječ je o progresivnom časopisu koji uz pomoć novca Billa Gatesa piše „poštene tekstove”.
Te 2006. jedan od njegovih glavnih urednika piše knjigu World War for Wealth čije dijelove Der Spiegel objavljuje u svom časopisu. U dijelu knjige koju Der Spiegel objavljuje se govori:
„Na početku 21 stoljeća SAD je i dalje svjetska velesila, ali ona pati od tržišnog natjecanja izvana i iznutra… …Veliki dio američkih radnika se sada nalazi s leđima okrenutima zidu. Uspon Azije je doveo do relativne stagnacije Američke nacionalne ekonomije. Ta stagnacija se najbolje vidi kod običnih radnika koji svega imaju manje. Oni imaju manje novca, uživaju manje poštovanja, a šanse za uspinjanje na društveno ljestvici su im se drastično pogoršale.
Oni su gubitnici svjetskog rata za bogatstvo. Možda je to njihova sudbina, ali oni nisu krivi za nju. Svaka država treba postaviti nezgodna pitanja kada se sve veći dio njihovih državljana odvaja od veze s državnim blagostanjem…
…Američka komisija 1998. zaključuje da je do kraja 1970tih uspjeh SAD bio vezan s konkretno američkom ekonomijom. Do tada su investicije u drugim državama bile usko povezane s izvozom američkih proizvoda. Nakon toga doba američke kompanije počinju zatvarati američke tvornice i otvarati one u drugim jeftinijim državama… …Nekadašnji najveći svjetski izvoznik je postao najveći svjetski uvoznik. Svaka važnije država sada ima trgovinski suficit s Europom.”
Nakon Der Spiegela iz 2006., sada idemo na proslavljenog Josepha E. Stiglitza koji kao i časopis mrzi sve za što se Trump zalaže. Stiglitz pišući o Trumpovoj najavi carina 2017. pored ostalog govori:
„Kineska ekonomija je u rujnu 2015. bila najveća na svijetu. Sviđalo se to Trumpu ili ne on ne može baš ništa učiniti. Jedino što može je učiniti američku ekonomsku poziciju puno gorom. Predsjednik Trump trgovinu gleda u smislu ako je nešto dobro za Kinu onda to mora biti loše za SAD. Ekonomisti s druge strane znaju da ako se globalizacija dobro provodi na njoj mogu zaraditi Kina i SAD.
Oni su objasnili da ako uvedemo carine i slične mjere kršeći naše trgovinske sporazume druge države mogu isto odgovoriti, druge države će isto odgovoriti. To će ponoviti ono što se dogodilo tijekom Velike depresije 30tih godina dvadesetog stoljeća.
Trumpov tim može naivno zaključiti da će Kina pošto više izvozi u SAD nego uvozi iz njega pretrpiti veću štetu. Riječ je o jednostavnom načinu razmišljanja pošto kineska vllada ima puno veću kontrolu nad svojom ekonomijom.
Oni isti Amerikanci koju su bili gubitnici globalizacije će biti gubitnici i njenog ukidanja. Ne možemo se vratiti u prošlost. Urušavanje globalnog opskrbnog lanca će dovesti cijena proizvoda koje Amerikanci mogu kupiti.
Glavno pitanje je da li će trgovinski rat s Kinom otvoriti radna mjesta ? Gotovo sigurno ne pošto će se proizvodnja prebaciti u druge države”.
Mi ćemo ovdje završiti i samo konstatirati da je Trump poslušao savjet progresivca Stiglitza. On je uvođenjem carina svim državama objavio opći trgovinski rat. Zahvaljujući tome proizvođači sada ne mogu seliti proizvodnju iz Kine u Vijetnam ili Indiju. Ako ne žele plaćati carinu oni moraju preseliti otvoriti proizvodna radna mjesta u SAD-u !?
Ipak Stiglitz 2025. kritizira tu odluku jer ona neće otvoriti radna mjesta u SAD nego će samo sniziti životni standard Amerikanaca. Možda je ipak stvarni razlog za tu kritiku mišljenje Stiglitza i progresivaca da Trump vodi fašističku politiku ? Možda je to osnova sve kritike protiv njega ?
certainly like your website but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the reality nevertheless I will definitely come back again