Ukidanje sankcija

  Trumpova administracija je najavila ukidanje sankcija Kini u dijelu koji se tiče AI procesora. Time ona namjerava ukinuti jednu od posljednjih donesenih mjera ranije Bidenove administracije.

  Posljednjih mjeseci smo bombardirani odlukama američkog predsjednika Trumpa o uvođenju pa ukidanju uvoznih carina. Riječ je o mjerama koje su blago govoreći neobične pošto carine moraju uvijek biti ciljane i stabilne. Govoreći to želimo naglasiti da za SAD ima logike uvesti carinu na uvoz automobila, ali nema za stvar koja se tamo ne proizvodi. Isto tako nema logike uvesti carinu i ubrzo potom ju suspendirati.

  Po pitanju toga je potrošeno bezbroj stvarne i elektroničke tinte tijekom proljeća 2025., a potom iznenada dolazi najava ukidanja sankcija Kini. Za razliku od priče o carinama koje uvodi pa ukida „nestabilni” predsjednik o ovoj tematici se gotovo ništa ne govori.

  Priča o američkim sankcijama Kini u određenom smislu započinje još tijekom prvog Trumpovog mandata. Potom Bidenova administracija 2024. jača sankcije uvođenjem carine na uvoz automobila, aluminija, akumulatora, solarnih panela

  Onda početkom 2025., samo 7 dana prije napuštanja Bijele kuće američki predsjednik Biden donosi AI zakon. Po njemu američki saveznici kao na primjer Japan i Južna Koreja mogu kupovati procesore za AI. S druge strane Rusiji i Kini je to zabranjeno. Sve druge države svijeta će trebati zatražiti dopuštenje za kupovinu procesora za AI i niti jedna države ih neće moći kupiti više od 50 000 godišnje !?

  Sveukupno 120 država je po toj Bidenovoj uredbi trebalo tražiti dopuštenje za kupovinu procesora. Riječ je o birokratskoj noćnoj mori pošto po Bidenovom zakonu američki birokrati trebaju dati dopuštenje i onda pratiti da li su procesori završili na pravom mjestu. Pošto govorimo o milijunima i milijunima procesora koje samo Nvidia proda godišnje sve nam postaje jasno. Jednostavno je ljudski nemoguće pratiti gdje svi oni završe.

  To je nemoguće pratiti, ali je moguće pratiti prodaju ASML EUV litografskih strojeva koji prave procesore. Njih je moguće pratiti pošto ih se svake godine proda samo 50 primjeraka i svaki od njih je težak minimalno 100 tona !? Riječ je o nizozemskim uređajima čiju prodaju Kini je Bidenova administracija zabranila još  2023.

  Riječ je o zabrani koja ostaje na snazi što je istovremeno u strateškom interesu SAD i Europske unije. Ona je u interesu svima osim nizozemskoj korporacija ASML koja se nema razlog buniti jer sve što proizvede i proda.

  Do promjene, dok ukidanja Bidenovog zakona dolazi pošto su svi svjesni da nije moguće zaustaviti tehnološki razvoj Kine. One koji to ne razumiju moramo podsjetiti da je Huawei pod američkim sankcijama samostalno razvio prvi kineski 5G procesor. Isto tako Kina razvija vlastite mašine za proizvodnju procesora, grafičke kartice i druge proizvode.

  Poanta je da Bijela kuća danas zna da može samo usporiti kineski tehnološki razvoj. Cijena tog usporavanja ispadne gubitak saznanja što se tehnološki događa u Kini. Pitanje zbog toga postaje da li se to na kraju krajeva isplati ?

  To predstavlja jedan od vjerojatnih razloga zašto SAD najavljuje ukidanje zakona o zabrani prodaje procesora za AI Kini. Brzo ćemo otkriti kakav će biti novi zakon i da li će on u stvarnosti što promjeniti.

5 1 vote
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina