Napredak kineske tehnologije
Jedine posljedice zapadnih tehnoloških sankcija Kine su ubrzani napredak kineske tehnologije i završetak plaćanja zapadnih autorskih prava. Složite će se da to po zapad nije dobar rezultat ?
Zapadne korporacije uplašene od „čudovišta” koje su stvorile, od Kine i njenih korporacija još prije 10 godina počinju tražiti zaštitu. To rezultira njihovim uspjehom i sankcijama protiv kineske korporacije ZTE.
Te prve sankcije su iznenadile Kinu, ali one kasnije nisu pošto se počinje pripremati za njih. Sljedeći na udaru se našao Huawei koji kao i ranije ZTE postaje iz američke perspektive postaje prevelik i premoćan pa je sankcioniran.
Sankcijama je 2019. zabranjeno Huaweiju u novim modelima koristiti Google programe počevši od Androida i čipova za 5G. Ta zabrana prisiljava Huawei na veći broj inovacija od kojih on i na kraju i cijela Kina imaju koristi.
Prvu inovaciju predstavlja stvaranje vlastitog operativnog sustava HarmonyOS koji 2021. izlazi u javnost. Tom inovacijom Huawei kupuje vrijeme pošto sada može izdavati nove modele smartphonea. On može izdavati nove modele, ali ne one s pristupom 5G mreži pošto Zapad ima sva autorska prava na njih.
Taj tehnološki pritisak prisiljava Huawei na nove inovacije koje 2023. rezultiraju dizajniranjem prvog kineskog 5G čipa. Zahvaljujući tom dizajnu Huawei ponovno dizajnira i prodaje najmodernije vrste pametnih telefona na svijetu.
U određenom smislu riječ je bila o događajima koji su promjenili korporativnu klimu u Huawei pa on nastavlja masovno ulagati u nove tehnologije. Tim ulaganjima on se priprema na nove sankcije i istovremeno vrši tehnološke inovacije koje mijenjaju kompjuterski svijet. Jedan od tih primjera novih inovacija je njegov ovogodišnji hibridni hard disk kapaciteta 72 terabajta koji troši samo 10% energije klasičnih.
Kako Huawei nije niti približno jedina kineska tehnološka korporacija iz domaće perspektive lako uočive inovacije dolaze iz tuceta njih. Kako u Hrvatskoj praktički svi koristimo Windowse red nam je ponovno spomenuti kineski procesor Zhaoxin i kinesku grafičku karticu Glenfly Arise.
Dok Kina napreduje u dizajniranju novih tehnoloških proizvoda njena rak rana ostaje litografija procesora. Uličnim riječnikom ona ima problema u pravljenju mašina koje printaju čipove. SAD je prvo zabranio izvoz u Kinu tih najmodernijih mašina,a od sljedeće godine stupa na snagu zabrana i za drugorazredne mašine.
Osim tih zabrana na snazi je i ona o zabrani servisa najmodernih mašina koje je Kina ranije kupila. Zbog toga je ona pod ovim pritiskom radi nove inovacije kako bi samostalno mogla printati procesore. U skladu s tim Kina tijekom 2024. uspjeva samostalno dizajnirati i izgraditi danas bi rekli zastarjele mašine za litografiju procesora. Riječ je o mašinama koje može slobodno staviti u treću svjetsku ligu,a koje još uvijek prave i prodaju zapadne korporacije.
Sve u svemu Kina je pod pritiskom zapadnih sankcijama i tijekom 2024. nastavila svoj tehnološki razvoj. One ju nisu zaustavile nego samo dale dodatni povod za jačanje investicija u inovaciju i brži tehnološki razvoj.