Kalifornijski referendum
Za razliku od Sjedinjenih Američkih Država koje ne provode referendume savezne države ih redovno provode. Oni se najčešće provode s izborima pa je tako proveden i kalifornijski referendum.
Prije nego što otiđemo u Kaliforniju red je skočiti do New Yorka u kojemu se održao referendum o zaštiti prava na pobačaj. Tako je referendum promoviran iako se riječ pobačaj nigdje ne spominje u referendumskom pitanju. U stvarnosti riječ je bila o zaštiti svih mogućih i nemogućih manjina,a ne o zaštiti pobačaja. Bez obzira na kontroverznost i nejasnoću referendumskog pitanja stanovnici New Yorka su glasovali ZA i time ta priča završava.
U određenom smislu tu je sve završilo očekivano,a slično bez iznenađenja i u Kalifornija. Naglasak je na bez iznenađenja pošto referendumski rezultat u stvarnosti predstavlja još jedan sudar Demokrata s realnošću.
Kalifornija je istovremeno savezna država visokih plaća, visokih poreza, visoke stope kriminala i velikog javnog duga. Ukratko Kalifornija je puno toga, ali svakim danom sve manje i manje države gospodarskog uspjeha i tehnološkog razvoja.
Najbolji primjer sigurnosne situacije u Kaliforniji je javni tužitelj Los Angelesa George Gascon. On 2020. uz pomoć Georgea Soroša stupa na ovu poziciju nakon što kao javni tužitelj San Francisca pušta kriminalce na slobodu. To je rezultiralo udvostručenjem broja silovanja i njegovim napretkom u karijeri. Tijekom 2021. kao tužitelj on vodi kampanju u nezatvaranju kriminalaca koji počine protupravne radnje korištenjem vatrenog oružja čime je sve rečeno.
Zbog toga i općenito nekažnjavanja kriminalnih radnji manjih od 1000 dolara Los Angeles, drugi najveći grad u SAD postaje grad slučaj. Šef policije Los Angelesa s obzirom na situaciju početkom 2024. podnosi ostavku,a građani počinju pripremati referendum o izmjenama kaznenog zakonodavstva Kalifornije.
Guverner Kalifornije iz Demokratske stranke je znajući da će referendum biti izglasovan pokušao sve da ga zaustavi, ali nije uspio. Referendum se stoga po planu održao 05.11.2024. i na njemu je čak 70% glasača podržalo povećanja kazni za kriminalce.
Navodno neutralni protivnici ovog referenduma govore da su glasači ponovno bili glupi i needucirani. Oni tvrde da su stanovnici Kalifornije glasovali po onome što vide na internetu, a ne što znaju. Po njima stanovnici su glasovali za više kazne iako je stopa kriminala u Kaliforniji praktički najniža u povijesti.
U prevodu Demokratska stranka i po ovom pitanju živi u Never Never Land jer je po njima na primjer šef policije Los Angelesa dao otkaz zbog dobrih rezultata. S druge strane birači su dali otkaz javnom tužitelju Los Angelesa zbog njegovog odbijanja zatvaranja kriminalaca.
Na izborima za javnog tužitelja drugog najvećeg američkog grada svima je postala toksičnost Georgea Gascona. Njega su se osim birača odrekla o Soroševa organizacija pa praktički nitko nije financirao Gasconovu izbornu kampanju. U izbornoj kampanji on se hvalio kako je tužio 5 policajaca,a tijekom proteklih 20 godina je bio tužen samo jedan.
Ukratko birači su na referendumu u Kaliforniji i izborima u Los Angelesu poručili da se treba zatvarati kriminalce, a ne policajce. U skladu s tim možemo reći da je i Kalifornija skrenula desno.
Somebody essentially help to make significantly articles Id state This is the first time I frequented your web page and up to now I surprised with the research you made to make this actual post incredible Fantastic job