Reakcije na govor
James David Vance je na minhenskoj konferenciji rekao bobu bob, a popu pop o europskoj slobodi govora i vrijednosti. Jučer ste mogli čitati njegov govor,a danas donosimo službene reakcije na govor.
Američki potpredsjednik James David Vance je u svom govoru osudio Europu koja ukida slobodu govora, zatvara crkve, odbija želje birača i poništava izbore. Nije baš rekao Sovjetski Savez = Europska unija, ali su svi razumjeli usporedbu.
Za početak ćemo navesti jedinu otvorenu nekontroverznu europsku podršku govoru Vancea. Ona dolazi od švicarske predsjednice Karin Keller-Sutter (slika) koja govori da je američki potpredsjednik spominjao liberalne vrijednosti. Po njoj on govori o slobodi govora i mogućnosti glasača da izraze svoja razmišljanja. Riječ je o liberalnom principu koji traži ne da samo slušamo tuđa razmišljanja nego i da se borima da ona budu izražena.
Njemačke je s druge strane najoštrije osudila Vanceove riječi. Trenutačni njemački kancelar Scholz osuđuje govor izjavljujući; „To se ne govori među prijateljima i saveznicima. Smjer u kojem će naša demokraciji ići je nama za odlučiti. Mi odbijamo vanjske sugestije kako da se vodi naša demokracija”.
Budući njemački kancelar Merz s druge strane izjavljuje: „mi se držimo pravila koja su stvorila naše demokratske institucije. Njemačka je zaštitnik slobode govore, ali lažne vijesti i govor mržnje moraju biti zabranjeni”.
Francuska reakcija je praktički istovremeno došla s dva mjesta. Prvu reakciju je dao ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot koji izjavljuje: „sloboda govora je garantirana u Europi. Nitko nije prisiljen prihvatiti naš model, ali istovremeno ne može nametati svoj na nas”. Ovdje ćemo samo na trenutak stati kako bi Vas podsjetili da Francuska ima toliku slobodu govora da će u zatvoru završiti osoba koja kaže koliko Francuza boluje od anemije srpastih stanica.
Druga reakcija je došla od francuskog predsjednika Macrona saziva izvanredni sastanak Europskih država po pitanju SAD-a. Formalno riječ je o sastanku samo po pitanju Ukrajine, ali to ipak nije to.
Norveškom premijeru Jonasu Gahru Storeu su najviše smetale Vanceove riječi da je elita protivno željama birača otvorila vrata milijunima ilegalnih migranata. To Store nije opovrgnuo nego izjavljuje: „Vance govori kao da nismo fokusirani na migraciju. To je velika tema u svakoj državi, mi želimo imati kontrolu nad svojim granicama”.
Europska princeza i ministrica vanjskih poslova EU Kaja Kallas diplomatski izjavljuje: „Po tom govoru oni kao da se žele boriti s nama. Mi ne želimo pokrenuti svađu s našim prijateljima. Mi bi se trebali više fokusirati na neprijatelje, Rusiju.”
Na kraju navođenja tih reakcija vraćamo se na početak. Mi se potpuno slažemo s pozicijom James David Vancea o slobodi govora u Europskoj uniji i to smo puno puta govorili. Sada ćemo još jednom ponoviti.
Članak 50 Ustava govori: Svi građani imaju pravo na slobodu govora, slobodu medija, slobodu okupljanja, slobodu demonstriranja.
Članak 70 kaznenog zakonika govori: Zabranjene su dezinformacije kojima se iznose laži o našem sustavu. Maksimalna kazna za one koji šire lažne vijesti u cilju slabljenja našeg sustava je 7 godina s mogućih dodatnih 2 do 5 godina izgnanstva.
Naveli smo Sovjetski ustav iz 1977. i tada na snazi sovjetski kazneni zakon.
Razlika između onoga što je dopuštenu u SSSR i EU je minimalna. Jedina stvarna razlika predstavljaju kazne, ali mi vjeruju da Europska unija ima nužan potencijal.