Put u slobodu
Joseph Stiglitz je i u našim krajevima bio jedan od omiljenih svjetskih ekonomista. U svibnju 2024. mu je izašla nova knjiga imena Put u slobodu koju smo pročitali pa o njoj danas govorimo.
Mi praktički svi se sjećamo Stiglitza kao najpoznatijeg kritičara eura, nejednakosti, globalizma i neoliberalizma. On to mišljenje nije promjenio i tu se slažemo s njim, ali je promjenio razmišljanja o puno drugih stvari. U određenom smislu ta njegova promjena razmišljanja, evolucija postaje očita po pitanju Argentine gdje 2022. hvali bankrotiranu vladu Fernandeza zbog borbe za smanjenje nejednakosti.
Tom njegovom „ekonomskom” razmišljanju trebamo dodati i ono o klimi. Po Stiglitzu današnje klimatološko „izvanredno” stanje predstavlja Treći svjetski rat što nam ukazuje da je otišao full woke. Ovogodišnju knjigu je napisao pod tim utjecajima onima dodatnim apsolutne mržnje prema Republikanskoj stranci i povređenosti iz doba kada je imao 30 godina.
Samo ime knjige Put u slobodu nam govori da ona predstavlja odgovor na Hayekovu Put u ropstvo. Riječ je o knjizi i ekonomistu koji predstavljaju jedan od temelja modernog neoliberalnog poretka. Drugi njegov temelj je ekonomist Milton Friedman kojeg Stiglitz možda još i žešće napada. Stiglitza smeta da su svi ignorirali njegovu mladenačku analizu koja dokazuje da Friedmenove ideje ne funkcioniraju. To on konkretno i navodi na 272 stranici svoje knjige.
Stiglitzeva glavna teorija knjige ispadne da se kapitalizam temelji na izrabljivanju slabijih. Njegova osnovna ideja je da ne postoji sloboda ili preciznije ne postoji potpuna sloboda. Kao primjer toga navodi cestovne propise koji ograničavaju našu slobodu kretanja ili one o zabrani ubojstva i krađe. To su samo radikalni primjeri toga da mi nemamo apsolutnu slobodu koja bi u stvarnosti bila anarhija.
Isto tako on tvrdi da ne postoji slobodno tržište pošto njega uvijek regulira država. Druga gospodarska laž na koju ukazuje je da „slobodno” tržište štiti naše slobode. Po njemu to je laž pošto ono u stvarnosti potkopava našu slobodu.
Govoreći dalje o slobodi on navodi da po pitanju borbe protiv klimatskih promjena trebamo odlučiti čiju ćemo slobodu ograničiti. Da li ćemo ograničiti slobodu sadašnje generacije njenim prisiljavanjem da ne koristi fosilna goriva ili budućih generacija koja će živjeti u toplijem svijetu.
Druge njegove zanimljivije tvrdnje su da bogatstvo veleposjednika nema moralnog legitimiteta niti stotinama godina nakon što je stečeno. Slično navodi i za zemlju kupljenu od Indijanaca pošto Indijanci nisu razumjeli da ju zauvijek prodaju.
Njegov glavni obračun u ovoj knjizi u stvarnosti nije s pojmom sloboda nego s Republikancima. Oni danas predstavljaju praktički fašističku stranku čiji nedemokratski potezi predstavljaju opasnost po demokraciju (str. 293). „Stoga se mi danas nalazimo u globalnom, intelektualnom i političkom ratu da zaštitimo svoju slobodu”.
U knjizi on priznaje da su Demokrati Clintona dali „slobodu” bankama što dovodi do financijske krize. Isto tako tiho priznaje da je demokratski predsjednik Obama razbjesnio siromašne države i „ukinuo” WTO sud, ali Republikanci su krivi za sve
Ukratko knjiga Stiglitza Put u slobodu nije knjiga analitičara ili ekonomista koji glumeći neutralnost zagovara svoje ciljeve. Riječ je o knjizi koja govori da moramo zaustaviti Republikance, Trumpa i promovirati progresivni, woke kapitalizam. Pojednostavljeno govoreći knjiga Put u slobodu koja izlazi u izbornoj godini je politički pamflet Demokratske stranke.
FinTech ZoomUs I like the efforts you have put in this, regards for all the great content.
Clochant Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.
Noodlemagazine This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!