Premijer Vatikana

  Po prvi put u povijesti premijer Vatikana će biti žena. Riječ je o jednoj od odluka teško bolesnog pape Franje koji se priprema za kraj svog pontifikata i nasljedstvo.

  Papa Franjo koji danas ima 88 godina je uvijek bio slaba zdravlja. Da mu je netko nakon odstranjivanja pola pluća kada je imao samo 21 godinu rekao da će doživjeti duboku starost on mu ne bi vjerovao.

  U skladu s svojim zdravstvenim okolnostima on je znači ima super dobro zdravstveno stanje do navršene 80 godine. Nakon toga mu se ono počelo postepeno urušavati i to se sada ubrzano nastavlja. Prvo mu je 04.07.2021. vjerojatno spašen život operacijom creva, nakon čega 2022. dolaze problemi s koljenom, pa 2023. upala dišnih puteva i nova operacija nevezane s ranije navedenom problemima.

  Ukratko možemo reći da papa Franjo umire od starosti čega je i sam svjestan. Ono što mu po njegovom mišljenju može postati posljednja zdravstvena kriza započinje početkom veljače 2025. Oko 10.02. je navodno zbog bronhitisa izgubio moć govora pa stoga par dana nije držao govore nego su ih čitali vatikanski dužnosnici. Kako se stanje nije stabiliziralo nego dodatno pogoršalo on 14.02. završava u bolnici.

  Papa Franjo je u svojih dosadašnjih 12 godina bio blago govoreći kontroverzni vrhovni poglavar Katoličke crkve. Po našem mišljenju on je okrenuo crkvu od Isusa Krista prema postmodernom zapadnom humanizmu. Najbolji primjer tog okretanja je apostolska pobudnica Laudate Deum u kojoj se Isusa praktički ne spominje dok se cijelo vrijeme govori o nužnosti borbe protiv globalnog zagrijavanja. Isto imamo slične kontroverze o ženama svećenicima i crkvenom pristupu prema LGBT osobama.

  Naša poanta nije njegova osuda nego da se on bori za svoje nasljedstvo, da novi papa nastavi njegovim putem. To postiže na više različitih načina iako svima prvo u oči upada Konklava za izbor novog pape. Trenutačno blizu 140 kardinala ima mogućnosti glasovati za novog papu i biti izabran za njega. 79% svih tih kardinala je proglasio sam papa Franjo što mu dava nadu u budućnost.

  Najbolji primjer tog instaliranja novih kardinala nam daruje odgovor na pitanje tko nije kardinal. U Europi tako najviši svećenici niti Pariza, niti Berlina, niti Milana nisu kardinali. Namjesto njih on je kardinalima proglasio svećenike koji zagovaraju otvorene granice što Franjo smatra najvažnijim pitanjem. To je očito za njega važnije od LGBT osoba i žena svećenika pošto su novopostavljeni vrlo vjerojatno protiv toga.

  Osim samih kardinala koji biraju novog papu važno je i pitanje tko će organizirati Konklavu. Tu dužnost će po odluci iz 2020. imati Giovanni Battista Re koji danas ima 91 godinu. Riječ je o kardinalu kojeg papa zna minimalno 25 godina pa mu očito vjeruje.

  Sada iz bolničkog kreveta Franjo povlači i sljedeći potez koji bi trebao postati dio njegove ostavštine. Riječ je o odluci da žena po prvi put postane premijerka Vatikana. Riječ je o Raffaelli Petrina (slika) koja će 01.03.2025. preuzeti dužnost predsjednice uprave države-grada Vatikana (premijer).

  Drugim riječima u slučaju papine smrti premijerka će vladati državom Vatikan, a njegov prijatelj organizirati Konklavu u kojoj Franjini kardinali drže 79% mjesta.

  Priznajmo da je papa na najefikasniji mogući način organizirao tranziciju. Jedino što mu može pokvariti računicu je novi stanar Bijele kuće pošto nikada ne smijemo ignorirati utjecaj SAD na izbor pape.

5 4 votes
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina