Neovisni mediji
Svi znamo da su neovisni mediji temelj demokratskog slobodnog društva. Jedino pitanje koje se postavlja je da li su mediji stvarno neovisni ?
Nakon američke odluke da početkom 2025. nakratko suspendira financiranje neovisnih medija lopta se počela kotrljati. Možemo reći da su stvarno neovisne osobe dobile hrabrost da otkriju funkcioniranje takozvanih neovisnih medija.
U određenom smislu riječ je o reakcija koja liči na onu nakon završetka korona histerije. Tijekom prve dvije godine korona pandemije svi su šutjeli, nitko se nije htio suprostaviti državnim, paradržavnim i privatnim pozicijama. Po završetku histerije u javnost izlaze prvi primjeri kako se financiraju „neovisni” mediji.
Na udaru se tada našao Bill Gates za kojega se otkriva da na financiranje „neovisnih” medija troši 250-300 milijuna dolara. Među ostalim on financira Der Spiegel s 750 000 dolara godišnje da „pošteno piše”, The Guardian s 100 000 dolara mjesečno i slično. U određenom smislu on podržava neovisne medije slično kao Otvoreno društvo i tu ćemo stati. Govorimo tu ćemo stati je postoji cijeli tucet navodnih filantropa koji podržavaju neovisne medije.
Nama sada ispadnu punu zanimljivije državno financiranje takvih medija od “filantropskih”. Po očekivanju sada u javnost izlazi jako puno informacija koje ovise o USAID financiranju što je potpuno nepovezano s Hrvatskom.
Govorimo nepovezano s Hrvatskom pošto je ona zarobljena država u kojoj se birači nemaju kome obratiti. Ne vjerujete u to ? Pogledajte USAID natječaj s kraja 2022. za financiranje EU članica u istočnoj Europi.
USAID je davao novac za „nevladine” organizacije i „neovisne” medije u sljedećim državama: Bugarska, Češka, Mađarska, Poljska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija. Tu nalazimo sve bivše komunističke članice EU osim baltičkih država i Hrvatske. Riječ je o natječaju koji bolje ukazuje na političko-društvenu situaciju u Hrvatskoj od ičega što možemo reći.
Zbog toga odluka o obustavi USAID financiranja „nevladinih” organizacija i medija u na primjer Mađarskoj izaziva paniku, ali Hrvatskoj… Primjer te panika je na primjer objava neovisnog medija koji postoji već 14 godina da će biti praktički nemoguće sačuvati neovisne medije bez američkog novca !? Čini nam se da neki ne kuže da nisu neovisni ako ovise o državnom novcu. Tko zna možda smo mi u krivu jer je riječ o postmodernističkoj logici koju ne razumijemo ?
Nakon USAID afere sada u veljači 2025. Europsku uniji potresa afera protuzakonitog financiranja „neovisnih” medija. Talijanski novinari su otkrili da je Europska unija s 132,82 milijuna eura financirala medije kako bi „pošteno prikazivali” kandidate za europske izbore. Kako je riječ o protupravnom potezu ona to prikriva davajući novac posredniku preko kojih on stiže do medija.
Glavni razlog za optužbe o protupravnosti se temelje na europskom zakonu. Govorimo o zakonu koji regulira da Europska unija bez natječaja ne može nikome poklanjati više od 14 000 eura. Kako EU nije davao taj novac nego francuski posrednik on je mogao na primjer isplatiti novinama La Repubblica 62 000 eura.
Zaključak svega toga ispadne da je dobro imati „neovisni” mediji koji pravilno piše. Nešto novca dobiješ od Gates, nešto Soroša, nešto USAID, nešto Europske unije,… Za sav taj novac trebaš samo kopirati objave onih koji te financiraju.
Nakon što smo vidjeli kako rade zapadni mediji red je sarkastično osuditi Kinu koja manipulira medijima, potiskuje slobodu izražavanja, potiče samocenzuru… Na sreću mi živimo u Europskoj uniji s neovisnim medijima i slobodom izražavanja.