Mahmoud Khalil
Američki slučaj Mahmoud Khalil je pravno gledajući iznimno zanimljiv. Za razliku od drugih migranata čiji povratak će malo tko oplakivati Khalil ima odlične pravne osnove za ostati u SAD.
Priča Mahmouda Khalila kao i kod svih nas započinje rođenjem. On se rodio 1995. u obitelji palestinskih izbjeglica u Damasku, Siriji. Nakon početka tamošnjeg rata njegova obitelj i on se kao sirijske izbjeglice sele u Libanon. Kako i zašto se Khalil uspio probiti s pozicije jednog od bezbrojnih izbjeglica do one djelatnika Velike Britanije u Libanonu (2018.-2022.) znaju samo uključeni u proces.
Nakon toga mu se možemo raći otvaraju vrata svijeta pa završava američki fakultet u Libanonu pa 2022. dobiva studentsku vizu za SAD. Na osnovu nje on pohađa Columbia Universitet i sljedeće godine se ženi za američku državljanku na osnovu čega 2024. dobiva zelenu kartu.
U pravom smislu te riječi Khalil je do ovog dijela priča savršeni primjer dobrog migranta. Riječ je o osobi koja se od života u izbjegličkom kampu probila do završetka fakulteta u kompjuterskom smjeru i potom upisala Columbia University. O takvom tipu čovjeka je moguće napraviti film koji bi Amerikanci jednostavno obožavali.
Riječ je o bajci koja završava Hamasovim napadom na Izrael i njegovim odgovorom. Tada Khalil koji je Palestinac s alžirskim državljanstvom možemo slobodno reći odbacuje sve stečeno i postaje samo Palestinac. Time želimo reći da on postaje jedan od vođe studentskih prosvjeda za Gazu i protiv Izraela. Karijera i sve do tada postignuto za njega postaje nevažno jer treba podržati borce za slobodu.
Kraj 2023. i cijela 2024. su bili doba američkih studentskih prosvjeda za Gazu i protiv Izraela koje osuđuju američki tajkuni. Time samo želimo konstatirati da je Khalid vrlo dobro znao u što se upliće kada postaje vođa palestinskih prosvjeda na Columbia University. On je to dovoljno dobro znao pa očekuje da će ga ženino američko državljanstvo zaštiti od uhićenja. To ga na kraju nije zaštitilo pa je uhićen zbog sudjelovanja u protestima i pa čeka deportaciju.
Sada trebamo povući ručnu i reći što mislimo o ovome. U osnovi slažemo se s odlukom Trumpove administracije da izbaci Khalila s američkog teritorija. Naše mišljenje je da migranti nemaju prava sudjelovati u demonstracijama i da ih se svih koji to rade treba izbaciti. Ako migrantima nešto ne odgovara u državi u kojoj se nalaze oni ju uvijek mogu napustiti i vratiti se doma. Drugim riječima oni koji nisu državljani po nama nemaju pravu utjecati na državnu politiku i tu priča treba stati.
Odvjetnici Khalila tvrde da on ima pravo slobode govora, da njegovo sudjelovanje u demonstracijama pokriva prva amandman američkog Ustava. Riječ je o pravnoj interpretaciji koja ne drži vodu jer nije riječ o američkom državljaninu. Propalestinske organizacije zastupaju poziciju da SAD ne može deportirati osobu koja ima zelenu kartu. Niti ta interpretacija ne drži vodu.
O na koja drži vodu je da SAD ne može deportirati osobu u braku s američkim državljaninom. Kada tome još dodamo da osoba nije počinila nikakav zločin što Trumpova administracija priznaje… Zbog toga SAD pokušava Khalila deportirati na osnovi neobičnog zakona. Riječ je o zakonu koji dopušta deportiranje svakog stranca koji može oštetiti američke vanjskopolitičke interese.
Sve u svemu želja Bijele Kuće za deportaciju Khalila je ispravna, ali deportacija osobe u braku s Amerikankom baš i ne.
Mitolyn I like the efforts you have put in this, regards for all the great content.
Puraburn I am truly thankful to the owner of this web site who has shared this fantastic piece of writing at at this place.
Puraburn I very delighted to find this internet site on bing, just what I was searching for as well saved to fav
Puraburn I just like the helpful information you provide in your articles