Heliocentrizam

  Sada već 15 godina JP Morgan izlazi s godišnjim izvještajem o zelenoj energetskoj transformaciji. U ovogodišnjem izvještaju heliocentrizam se govori o stvarnom energetskom stanju svijeta nasuprot zelenoj propagandi i fantazijama.

  Heliocentrizam predstavlja uvjerenje da se Zemlja okreće oko Sunca. Kada govorimo o energetskoj tranziciji heliocentrizam predstavlja uvjerenje da se masovnim ulaganjima u solarnu energiju i prateću infrastrukturu mogu zadovoljiti sve energetske potrebe. To je važno navesti pošto smo u posljednje 3 godine vidjeli udvostručenje globalnih solarnih kapaciteta koji će se istom brzinom nastaviti udvostručavati.

  Globalno gledajući energija proizvedena od solarnih i vjetroelektrana je nadmašila energiju iz nuklearnih elektrana. Očekuje se da će ona ove 2025 godine prestići i energiju dobivenu putem hidroelektrana.

  To je „lijepi” dio priče o zelenoj transformaciji, a potom dolazi onaj drugi. U ukupnoj proizvodnji energije na solarnu otpada samo 2%, što bi trebalo do 2027. porasti na 4.5%. Razlog za to je da se električna energija troši za osvjetljenje, hlađenje, elektroniku i ponekad grijanje. Za sve ostalo počevši od tvornica se koristi fosilna energija bila ona plin, nafta ili nešto treće.

  Ljubitelji obnovljive energije vole pisati, propagirati, a možemo reći i lagati kako ona pojedine dana ili mjesece predstavlja većinu energetskog miksa. Uzmimo kao primjer Kaliforniju gdje više od 75% dana u godini obnovljivi izvori zadovoljavaju sve potrebe za strujom. To je istina, ali oni ne navode da samo u 26% dana u godini oni tijekom svih sati zadovoljavaju te potrebe. Tu činjenicu da energetska mreža Kalifornije ovisi o nuklearnim ili elektranama na fosilna goriva oni ne spominju.

  Heliocentristi vjeruju da trebamo nastaviti povećavati solarne kapacitete i sve će biti OK. To je netočno pa su stoga vlade upozorene da ne donose zakone o zatvaranju elektrana na fosilna goriva koje će i dalje biti nužne.

  Osim problema proizvodnje solarne i vjetroenergije postoji i problem električne mreže koju je nužno obnoviti. Samo SAD treba zamjeniti 70 milijuna transformatora čiju proizvodnju se sada čeka 2-3 godine. To predstavlja samo dio problema pri prenosu solarne i vjetroenergije do potrošača.

  Zbog svih navedenih problema energetska tranzicija ide sporim tempom koji se u bliskoj budućnosti neće ubrzati. Između 2010. i danas udio obnovljive energije u EU je rastao 0.6% godišnje, Kini 0.4%, a SAD 0.3%.

  Glavni razlog za tako spor rast se nalazi u skupoći ove energije. Ranije energetske tranzicije su se dogodile ekstremno brzo jer su davale jeftiniju energiju dok ova dava skuplju. Zbog toga je bez obzira na do sada uloženih 9 bilijuna dolara zelene energetska transformacija sve u svemu bila neuspješna.

  Taj neuspjeh na kraju krajeva priznaje i Europska unija u svom ovogodišnjem izvještaju.

5 1 vote
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
7 Comments
najstarije
najnovije najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments
Mitolyn
Mitolyn
28 dani prije

Mitolyn Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

Mitolyn
Mitolyn
27 dani prije

Mitolyn This was beautiful Admin. Thank you for your reflections.

Mitolyn
Mitolyn
27 dani prije

Mitolyn Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

PrimeBiome
PrimeBiome
26 dani prije

PrimeBiome For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to its quality contents.

Pharmazee
Pharmazee
26 dani prije

Pharmazee For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to its quality contents.

Tech dae
Tech dae
22 dani prije

Tech dae I am truly thankful to the owner of this web site who has shared this fantastic piece of writing at at this place.

Puraburn customer reviews
Puraburn customer reviews
21 dani prije

Puraburn I appreciate you sharing this blog post. Thanks Again. Cool.

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina