Etiopska poljoprivreda

  Znamo, znamo mnogi će reći da je pojam etiopska poljoprivreda oksimoron pošto tamošnji stanovnici već pola stoljeća gladuju. Mi se ne slažemo s tim ako ništa drugo zbog toga što je ona važan eksperimentalni pokušaj Billa Gatesa.

  U skladu s legalnom procedurom na vlast u kršćanskoj Etiopiji 2018. dolazi musliman Abiy Ahmed (slika). Stupanjem na vlast on preuzima zadatak dovršetka velike brane na Nilu koja bi trebala elektrificirati Etiopiju i pokrenuti njenu poljoprivredu. Riječ je o brani kojoj se Egipat najjače moguće protivi, a jedini razlog što nije izbio rat postaje što ove države nemaju međusobnu granicu.

  Istovremeno je nužno naglasiti kako 2018. govorimo o državi koja ovisi o stranoj pomoći u hrani i u kojoj se svakih 25 godina udvostručava stanovništvo. Tim problemima Ahmed dodaje i svoj pokušaj pretvaranja Etiopije u Oromostan, državu naroda Oromo.

  Rezultat te politike postaju pobune drugih naroda Etiopije i građanski rat. Neorganiziranost protivnika vlade omogoćava ju da se pojedinačno obračunava s različitim narodima. Prvi građanski rat se vodio u regiji Tigray i 03.11.2022. on završava sporazumom, pobjedom vlade. Odmah potom dolazi do pobune regije Amhara koja i danas traje.

  Ti građanski ratovi u Etiopiju su pretpostavljamo razlog za njen državni bankrot do kojeg dolazi 2023. Ona izlazi iz bankrota početkom 2024. zahvaljujući dogovoru o restrukturiranju državnog duga.

  Ukratko Etiopija je država u problemima koja na svoju sreću ima utjecajne prijatelje. Najutjecajniji od njih je sigurno Bill Gates čija fundacija se hvali da je u ovu državu tijekom četvrt stoljeća uložila 777 milijuna dolara. Riječ je bila o ulaganjima s ciljem transformiranja edukacije, poljoprivreda i poboljšavanje zdravlja djece.

  U rujnu 2024. Bill Gates se pohvalio kako je putovao u Etiopiju i Nigeriju da vidi kako napreduju njegovi tamošnji projekti. Na svom blogu on se zahvaljuje premijeru Etiopije koji ga je primio, za razliku od predsjednika ili premijera Nigerije.

  Bill Gates u Africi agresivno promovira GMO sjemena i jako „produktivne hibride”,a Etiopija to izgleda prihvaća. Govorimo izgleda pošto ova afrička država to niti ne priznaje niti ne negira,a Gates ju ne kritizira. Želimo reći da ne kritizira kao što je u Nigeriji po ovom pitanju napao tamošnju vlada. Konkretno on izjavljuje da je toliko komplicirano dobiti dozvolu za genetski modificirane biljke u Nigeriji da ju nitko nije dobio.

  Ukratko zadatak Etiopije je dokazati prvo cijeloj Africi, a potom svijetu da GMO hrana pobjeđuje glad. U skladu s tako postavljenim zadatkom premijer/diktator Etiopije početkom 2025. izjavljuje da su prošle godine oboreni svi rekordi u proizvodnji pšenice. Po Ahmedu Etiopija je 2024. proizvela 23 milijuna tona pšenica postavši tako njen 9 najveći proizvođač u svijetu.

  Osnovni problem s tom pričom je da baš nitko u nju ne vjeruje. U nju ne vjeruje niti Afrička razvojna banka niti FAO koji govori da Etiopija treba pomoć u hrani. Na kraju je i sama etiopska vlada indirektno priznala da je lagala.

  U svojoj službenoj izjavi ona tvrdi da je proizvela 23 milijuna tona pšenice, ali i da će nastaviti njen uvoz. Kako je za prehranu stanovnika po vladinim procjenama dovoljno 11 milijuna tona pšenica pitanje je zašto će ju ona uvoziti ako proizvodi 23 milijuna ?

  Na to pitanje odgovor nije dao niti Abiy Ahmed niti Bill Gates koji financira poljoprivrednu revoluciju.

5 3 votes
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina