George Kennan

  Danas se obilježava 20 godišnjica smrti posljednjeg takozvanog američkog vanjsko-političkog mudraca. Da to je realist George Kennan koji je živio duže od 100 godina.

  George Kennan se rodio 16.02.1904. u možemo slobodno reći dobrostojećoj obitelji. To mu je omogućilo pohađanje prvo vojne srednje škole, a potom i Princeton University. S završenim fakultetom on odlučuje raditi u novoformiranom ministarstvu vanjskih poslova SAD-a. Zbog poznavanja njemačkog jezika prvo ga se šalje u Švicarsku, a potom u Njemačku gdje donosi odluku koja sve mijenja.

  Tražeći sebe on 1929. odlučuje krenuti stopama svog istoimenog rođaka koji je u XIX stoljeću bio jedan od najvećih zapadnih stručnjaka za Rusiju. Drugim riječima on uz podršku ministarstva vanjskih poslova počinje učiti ruski jezik nakon čega ga se 1931. šalju u Baltičke države. Dvije godine kasnije nakon uspostave diplomatskih odnosa SAD-a i SSSR-a Kennan postaje član osoblja prvog američkog veleposlanika u Sovjetskom savezu.

  Između 1933. i 1938. George Kennan se nalazi u Moskvi gdje dobro upoznaje Sovjetski režim. To ga ubrzo dovodi u sukob s drugim američkim veleposlanikom, Josephom Daviesom. Davies je prosto obožavao Staljina i njegov režim što izaziva sukob s Kennanom i drugima u ministarstvu vanjskih poslova. Sukob završava solomonskim rješenjem kojim su Davies i Kennan prebačeni na druge dužnosti izvan SSSR-a.

  Ministarstvo vanjskih poslova potom Kennana šalje u Prag iako on ne govori Češki, Portugal čiji jezik isto ne govori i na kraju Veliku Britaniju. Do promjene dolazi tek 1944. kada Avarell Harriman, novi američki veleposlanik u Moskvi izričito njega traži kao najvećeg sovjetskog stručnjaka.

  Kennanov trenutak slave i zašto ga se danas sjećamo je dugi telegram koji 22.02.1946. šalje iz Moskve. U njemu on poziva na izbjegavanje sukoba s SSSR-om i njegovo blokiranje. Pored ostalog u njemu govori da je za SAD važno jačanje njegovog samopouzdanja i smanjivanje nejednakosti pošto je komunizam tumor koji iskorištava slabosti.

  To mu donosi poziciju jednog od najutjecajnih članova ministarstva vanjskog poslova u doba stvaranja Marshallovog plana za obnovu Europe. Tu ostaje samo između 1947. i 1950. kada gubi formalni utjecaj na američku vanjsku politiku. Nakratko je potom veleposlanik u Sovjetskom savezu (1952.) i Jugoslaviji (1961.-63.) gdje podnosi ostavku zbog američke antijugoslavenske politike. U doba ostavke on ima gotovo 60 godina što je tada već bilo vrijeme za mirovinu pa on više ne radi u ministarstvu vanjskih poslova.

  Tijekom šesdesetih godina dvadesetog stoljeća on osuđuje američki rat u Vijetnamu i tadašnju hippi kulturu. Kasnije će se protiviti američkoj promociji ljudskih prava i demokraciji govoreći da „mi ne možemo biti učitelji cijelog svijeta”.

  Po završetku hladnog rata George Kennan postaje jedan od glavnih protivnika širenja NATO saveza na istok Europe. Zajedno s Edwardom Kennedijem i Jamesom Bakerom on upozorava da je širenje na istok greška s potencijalnom katastrofalnim posljedicama, ali nitko ih ne sluša.

  Njegov posljednji vanjskopolitički pokušaj je bio sprečavanje američke invazije Iraka 2003. George Kennan koji tada ima 98 godina govori da Bijela kuća laže kada povezuje Irak s teroristima, govori o oružju masovnog uništenja i da je lako ući u rat, ali teško iz njega izaći.

  Za bolje upoznati Georgea Kennana i njegova razmišljanja mi Vam savjetujemo pročitati njegov intervju iz 1996. U njemu on govori o Hladnom ratu, Staljinu, općenito Sovjetskom savezu i SAD-u koji uvijek mora imati nekog velikog neprijatelja.

  Posljednji američki mudrac, a ujedno introvert i po vlastitom mišljenju gubitnik je bio preminuo 17.03.2005 godine.

5 4 votes
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
2 Comments
najstarije
najnovije najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments
hentairead
hentairead
28 dani prije

hentairead I truly appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark site list and will

PrimeBiome
PrimeBiome
26 dani prije

PrimeBiome I really like reading through a post that can make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment!

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina