Rodrigo Duterte
Bivši predsjednik Filipina Rodrigo Duterte je počinio jedan za 21 stoljeće neoprostivi grijeh. On je vodio krvavi pobjednički rat protiv islamske pobune na Filipinima,a istovremeno i protiv prodavača droga. Zbog toga mu sada sudi Međunarodni sud.
Najjednostavnije bi danas za Duterta bilo reći da je tijekom 35 godina duge političke karijere prije svega bio populist i nacionalist. Govorimo o karijeri koja započinje 1987. njegovim postavljanjem za zamjenika gradonačelnika grad Davao. Godinu dana kasnije Duterte koji ima 43 godine je izabran za gradonačelnika ovog trećeg po veličini grada Filipina.
Svatko može biti gradonačelnik, ministar, premijer ili predsjednik u mirno, lijepo doba. Stvarni karakter se prikazuje samo u doba krize,a Rodrigo Duterte ga je imao priliku prikazati već 13.08.1989. kada opasni zatvorenici osvajaju dio zatvora i uzimaju taoce. U svojstvu gradonačelnika on je jedan od potpisnika naređenja o vojnom napadu na zatvor i likvidaciji pobunjenih zatvorenika.
Ta odluka kao i ona o borbi s kriminalom što dovodi do gospodarskog rasta grada stvara trajnu zahvalnost stanovnika prema svom gradonačelniku. Riječ je bila o opravdanoj zahvalnosti pošto grad kojim upravlja Duterte dobiva bezbrojne nagrade za najbolji i najsigurniji grad na Filipinima.
On taj red uvodi u pravom smislu te riječi nasiljem nad kriminalcima i navodnim kriminalcima. To nikada nije skrivao nego se hvalio svojim mjerama. 2015. on javno govori: „Siluješ dijete u mom gradu. Ja ću te ubit; pljačkaš i siluješ u mom gradu ja ću te ubit; Što mislite kako je naš grad postao jedan od najsigurnijih ?” Zbog tih svojih mjera ubijanja kriminalaca i navodnih kriminalaca on se još od 2007. nalazi na crnom popisu UN-a i organizacija za ljudska prava.
Te njegove mjere, ubojstva istovremeno dovode do bijesa zapada i oduševljenja Filipinaca koji ga 2016. biraju za predsjednika. Prva protivnička reakcija na njegov izbor postaje 2016. teroristički napad na njegov grad, na Davao.
Sljedeće godine, 23.05.2017., islamski ekstremisti započinju svoju ofenzivu na otoku Mindanao osvajajući grad Marawi. Odgovor predsjednika Durartea na to postaje opsada grada i pokolj svih ekstremista. Govorimo svih pošto Filipinska vojska praktički nije uzimala zarobljenike. S druge strane broj ubijenih ekstremista se približio 1000.
Iako te njegove sada predsjedničke borbe protiv islamista, trgovaca drogom i drugim kriminalnim organizacijama obilježavaju njegovu vladavinu ona nije bila samo to. Tijekom 6 godina predsjedanja Filipinima on provodi drastične porezne, gospodarske, infrastrukturne i društvene reforme.
Kako je predsjednik Filipina ograničen na jedan predsjednički mandat Rodrigo Duterte 2022. napušta predsjedničku fotelju. U trenutku silaska s vlasti 88% Filipinaca ima pozitivno mišljenje o njemu,a samo 7% negativno. Ima li to smisla komentirati ?
Mi se danas sjećamo predsjednik Dutertea pošto 07.03.2025. Međunarodni kazneni sud izdaje nalog za njegovo uhićenje. Formalni razlog za uhićenje su ubojstva, mučenja i silovanja koja su provodila paravojne organizacije pod njegovom kontrolom tijekom rata protiv droge. 12.03.2025. su Rodriga Dutertea Filipini predali Međunarodnom kaznenom sudu.
Odluku o tome da li je Rodrigo Duterte kriminalac ili ne prepuštamo Vama. Sigurni smo da gotovo svatko od nas ima svoje mišljenje o njemu zavisi od toga što smatramo prioritetima.