Prednosti demokracije
Pitanje koje su prednosti demokracije se ni krivo ni dužno našlo u američkoj izbornoj kampanji. Zahvala za to ide potpredsjednici Harris koja nemajući program optužuje Trumpa da je diktator u nastajanju.
Vijeće Europe nam u priručniku za školske ravnatelje govori: „demokracija je vladavina naroda u kojoj je vrhovna vlast dodjeljena narodu i narod ju izvršava bilo izravno ili putem njegovih predstavnika izabranih slobodnim izbornim sustavom”. Potom se dalje govori da su stupovi demokracije suverenost naroda, pravilo većine, prava manjina, pluralizam uključujući priznavanje nevladinih organizacija,…
To je definicija demokracije, sada trebamo gledati što je ona dala Zapadu u 21 stoljeću. Kako se ovo pitanje povuklo u američkoj izbornoj kampanji red je gledati ga iz američke perspektive. Zahvaljujući Bilu Clintonu, američkom predsjedniku iz Demokratske stranke Kina 2001. ulazi u WTO. Nuspojava toga kao i ulaska formiranje gospodarske unije NAFTA s Meksikom SAD gubi 30% radnih mjesta u industriji.
Konkretno SAD je između 2000. i 2016. izgubio 5 milijuna industrijskih radnih mjesta. Te 2016. u industriji još uvijek radi „samo” 12.3 milijuna Amerikanaca. Kako su radnici u industriji SAD-a plaćeni 3 puta više od američkog minimalca osobni rezultat gubitka takvog radnog mjesta nije teško zamisliti. Zbog toga su ljevica i desnica 2016. kritizirali američku politiku što dovodi do izborne pobjede „opasnog” Trumpa.
Drugo obilježje demokracije iz perspektive običnog Amerikanca predstavljaju otvorene granice. Po službenim podacima u SAD je 2023. živjelo gotovo 48 milijuna migranata. Govorimo migranata jer je riječ o osobama koje nisu rođene u SAD. Ukratko migranti danas čine 14.3% stanovnika glavne zapadne velesile. Kada njima dodamo i njihovu djecu rođenu u SAD dolazimo do negdje 91 milijun stanovnika, 27% stanovnika SAD.
Riječ je o osobama koje prije svega dolaze iz slične, ali ipak različite kulture. Apsolutnu većinu migranata u SAD čine osobe iz Latinske Amerike nakon čega dolaze one iz Azije, Europe, Afrike i muslimanskih država.
Govorimo znači o migrantima prije svega latinskoameričke,a potom dalekoazijske, europske, muslimanske i subsaharske kulture. Dolazak većine njih ima negativan kulturološki utjecaj na autohtone stanovnike anglo-saksonske kulture.
Osim tog negativnog utjecaja tu je i onaj gospodarski. Migranti, a pogotovo nelegalni migranti se za radna mjesta natječu s Amerikancima koji nisu završili fakultet i/ili srednju školu. Tu dovodi do pada cjene rada što nikoga iz potpuno razumnih razloga ne iznenađuje.
To što smo naveli su glavna obilježja američke demokracije u 21 stoljeću. Riječ je iz perspektive prosječnog Amerikanca o negativnim obilježjima što dovodi do njihovog zanimljivog razmišljanja o demokraciji.
Riječ je o razmišljanju prosječnog Amerikanca koje Demokratska stranka na svoju štetu ignorira. Od siječnja 2024. Demokratska stranka naziva Donalda Trumpa opasnošću po demokraciju. Sada u posljednjih 15 dana ne znajući više što govoriti to postaje glavna izborna poruka upitne efikasnosti.
Govorimo upitne efikasnosti jer je riječ o izbornoj poruci koja je tek 27 po svojoj efikasnosti. Riječ je inače o poruci koja biva dodatno pojačana optužbom da je Trump fašist, ali niti ona ne funkcionira. Navodno 49% glasača vjeruje da je Trump fašist, a 22% vjeruje to o Harris. Problem tog ispitivanja je samo definiranje pojma. Ako se glasačima kaže da će Trump biti jaki predsjednik, praktički autokrat koji će se moći nositi s Kinom i Rusijom onda ga oni podržavaju.
Ukratko Amerikanci su razočarani u demokraciju,a tajkuni u Demokratsku stranku. Rezultat tog bijesa tajkuna vidimo u reakcijama vlasnika tamošnjih medija i novim potezima vlasnika Facebooka. Jednostavno govoreći SAD ima problem s demokracijom i svima je to jasno osim Demokratske stranke.
Wonderful blog! I’d love to know your hosting provider—your site loads incredibly fast. If you have an affiliate link, please share it. I’d like my own site to run this smoothly!
Back Magazin I just like the helpful information you provide in your articles