British Petroleum
Kako živimo u postmoderno vrijeme nepopularno je koristiti velike riječi. Bez obzira na to mi koristimo pojam British Petroleum iako mu je u 21 stoljeću ime skraćeno na BP.
Tijekom svoje 115 godina duge povijesti British Petroleum je prošao kroz veći broj transformacija. On nastaje 1909. kao Britansko-Persijska naftna kompanija,a potom iz političkih razloga 1935. mjenja ime u Britantsko-Iranska naftna kompanija. Nakon neuspješne Iranske revolucije 1954. dolazi do promjene imena u British Petroleum koje ostaje do 1998.
Velika Britanija je do 1979. imali 51% vlasništva British Petroleuma nakon čega započinje njegova privatizacija. Tijekom procesa privatizacije koji završava 1987. vlada će prodati sve dionice u državnom vlasništvu. Krajem dvadesetog stoljeća, konkretno, 1998. British Petroleum kupuje američki Standard Oil (tada Amoco). Nakon kupovine se ime korporacije mijenja u BP Amoco što 2001. postaje samo BP.
Za razliku od ovih prije svega vlasničkih trasformacija British Petroleum se 2019. odlučuje na poslovnu. Tada „geniji” ove naftne kompanije donose odluku o postepenom potpunom odustajanju od naftnog poslovanja. Konkretno korporativni cilj postaje da 2050. British Petroleum ne proizvede, izvuče iz tla niti kap nafte. Time ona postaje prva, jedina svjetska naftna kompanija koja donosi odluku o odustajanju od nafte.
Riječ je o moralnoj odluci sličnoj onoj kojom se nakon ruske invazije Ukrajine BP odriče svih tamošnjih ulaganja. Govoreći konkretno u postotcima oni su se odrekli trećine svoje sveukupne svjetske proizvodnje nafte i plina. Složiti ćete se da se obje odluke temelje na emocijama, a ne mozgu, profitu ?
Obje ove odluke nanose veliku poslovnu štetu koju najbolje možemo vidjeti po vrijednosti dionica. 2019 godine je vrijednost dionice BP iznosila 40 američkih dolara, 2023. iznosi 39, a u doba pisanja ovog teksta je samo 33 dolara. Istovremeno je vrijednost dionica Chevrona, druge slične naftne kompanije skočila s 90 na 160 dolara !?
To je blago govoreći izazvalo bijes investitora, vlasnika dionica koji su u 2024. izgubili 16% uloženoga. Bez obzira na njihovo nezadovoljstvo red je priznati da godina prolazi po očekivanjima menadžera BP-a. To govorimo pošto su oni na jesen 2023. najavili smanjivanje investicija u obnovljive izvore energije,a jačanje u naftu i plin.
Držeći se priče koja govori da ništa ne uspjeva kao neuspjeh generalni direktor BP-a koji je odgovoran za poslovnu katastrofu 2023. dobiva uvećanje plaće od 50% za dobro obavljen posao. Sedam mjeseci kasnije taj isti direktor dobiva otkaz. Navodno on ga ne dobiva zbog pogrešnih odluka koje uništavaju korporacije nego zbog personalnih odnosa na radnom mjestu.
U siječnju 2024. formalno generalni direktor BP-a postaje Murray Auchincloss koji nakon godinu dana priprema mijenja poslovnu politiku. Riječ je o promjeni kojom Murray najavljuje da će BP za 70% smanjiti ulaganje u obnovljive izvore energije i za 20% ona u naftu i plin.
Potom je dalje govorio da se odustaje od odluke o prestanku korištenja nafte. Po njemu je jednostavno riječ bila o preambicioznoj, prebrzoj strategiji transformacije koja je oštetila tvrtku. Kako BP zbog te pogrešne poslovne politike ima određene financijske probleme namjera mu je prodati Castrol, Lightsource i drugu imovinu kako bi do 2027. skupili 20 milijardi dolara za investicije u prije svega naftu i plin.
Nama je sama ideja da naftna kompanija odustaje od proizvodnje nafte bila suluda. Za razumjeti to je bilo dovoljno imati i pola mozga.
“Well explained, made the topic much easier to understand!”
I just could not leave your web site before suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply to your visitors Is gonna be again steadily in order to check up on new posts