Google je monopolist
Ministarstvo pravosuđa SAD-a je tužilo Google za monopolizam i zloupotrebu monopolističke pozicije. Presuda donesena 17.04.2025. govori: Google je monopolist.
Ovo suđenja zbog kršenja zakona o monopolu predstavlja najveći, najvažniji takav slučaj u posljednjih 25 godina. Prethodni slični slučaj je bio protiv Microsofta iz 1998. nakon kojega je Bill Gates bio prisiljen odstupiti, ali se ništa drugog nije promjenilo.
U tom slučaju iz 1998. sudac naređuje podjelu Microsofta na dvije različite korporacije, ali je to kasnije poništeno. „Jedina” kazna koju Microsoft tada plaća je bilo davanje svog koda tržišnim protivnicima na razdoblje od 5 godina.
Pretpostavljamo da je ta presuda olakšalo uspjeh Google/Alphabet korporacije, ali tko je prije četvrt stoljeća mogao o tome misliti ? Danas je situacija drugačija pošto 70% svjetskih stanovnika koji imaju mobitele koriste Googleov Android operacijski sustav. Istovremeno s tim praktički svi vlasnici Windows kompjutera koriste internetske preglednike Google (Chrome, Edge, Opera…), a baš svi koriste tražilicu Google.
To su samo po sebi dokazi za sudske slučajeve američke vlade protiv Google-a,a na to se dodaju zloupotrebe monopola. Klasični primjer toga je činjenica da Google plaća Apple-u 20 milijardi dolara godišnje da on bude u postavkama postavljen kao pretraživač Apple kompjutera i telefona.
Sve u svemu sud presuđuje 17.04.2025. protiv Googlea u drugom sudskom slučaju zloupotrebe monopolske pozicije. U presudi se govori da je Google oštetio internet izdavače, tržišno natjecanje i osobe koje traže informacije na internetu.
Nakon ove presude pitanje postaje kako dalje, što će se dalje događati s ovim monopolistom. To se odlučuje u daljnjem suđenju kod koje su se završne riječi davale u petak 09.05.2025.
U svojim završnim riječima tužiteljstvo, znači SAD je zatražilo razdvajanje Google korporacije na 2 dijela. Prvi dio bi činila Chrome korporacija koja bi samostalno nastavila proizvoditi internet preglednike, a drugi bi bio ostali, glavni dio korporacije. Osim toga tužiteljstvo je tražilo da se prisili Google da podatke svoje tražilice dijeli s protivnicima.
Pozicija Googlea je s druge strane bila da bi takva podjela korporacije i djeljenje podatka o pretraživanju nanijela štete korisnicima. Zbog toga Google predlaže da ga se „kazni” prisiljavanjem korištenja većih broj preglednika i tražilica na uređajima koji koriste njegove proizvode. U prevodu Google je tražio da ga se uopće ne kazni.
Konačnu presudu ili preciznije kaznu će sudac odrediti nakon ljetne sudske stanke. Time priča neće biti završena jer iz slučaja SAD protiv Microsoft znamo da će se Google žaliti. Nakon njegove žalbe će vrlo vjerojatno biti postignut nekakav dogovor pošto je teško vjerovati da će u 21 stoljeću SAD prisilno razbiti uspješnu korporaciju na dva dijela.
Bez obzira na to ne smijemo zaboraviti da je baš sve moguće. U cijelom slučaju najzanimljivije nam zvuči pozicije Trumpove administracije. Svi znamo da je Trump zagovornik nižih poreza za korporacije i da dolazi na vlast nakog dogovora s tehnološkim korporacijama.
Da sudski slučaj je bila pokrenula Bidenova administracija, ali Trumpova je predložila razbijanje Googlea na dvije korporacije. Da li ste kao mi iznenađeni time ?