Stabilno nestabilna vlada
Na parlamentarnim izborima održanim 2023. Narodna stranka desnog centra ostvaruje relativnu pobjedu,a poraženi Socijalisti formiraju vladu. Time nastaje stabilno nestabilna vlada Španjolske koja trenutačno ima par problema.
Kako bi socijalistički premijer Pedro Sanchez (slika) vladao on je formirao vladajuću koaliciju ljevice i lokalnih stranaka koje se zalažu za veću autonomiju ili čak neovisnost. Riječ je o koaliciji koja ima jedva dovoljnu većinu u parlamentu, ali uspješno prolazi 2024. i 2025 godinu.
Riječ je u stvarnosti o finom, a mogli bi reći i briljantnom balansiranju Sancheza koji se uspjeva održati na vlasti. Početkom 2026. u javnosti postaje jasan zamor političkih partnera stalnim kompromisima pošto vlada nije uspjela progurati nekoliko svojih zakona. Oni nisu pali u parlamentu, nego kako vlada nije imala dovoljno ruku nije ih ni poslala u parlamentarnu proceduru.
Ipak bez obzira na sve vlada se drži na okupu. Niti jedan ministar nije dao otkaz, niti jedna stranka vladajuće koalicije nije pretila napuštanjem vlade. Preciznije bi bilo reći da su svi glumili zajedništvo do početka ožujka 2026. kada se ono raspada.
Pedro Sanchez je prije i poslije svega ljevičar,a svi znamo što je njima najvažnije. Ne njima nisu najvažnija prava radnika, povećanje plaća i slično. Njima je važno izvinjavanje za navodne povjesne zločine i migranti pa zbog toga dolazi do razdora u vladajućoj koaliciji. Zbog prvoga je kralj bio prisiljen izvinjavati se u Meksiku na što nitko nije trepnuo. Po pitanju drugoga stvar se zakomplicirala.
Njegova Socijalistička stranka vjerojatno zaključuje da je dugovječnost koalicije upitna pa vlada donosi promigrantske zakone zbog kojih formalno bjesne koalicioni partneri. Španjolska demokracija ima jednu malenu neobičnost. Ona daje mogućnost premijeru da donosi odluke dekretima sve dok mu se ne izglasa nepovjerenje.
U skladu s tim ovlastima 11.03.2026. premijer Pedro Sanchez svojim dekretom daruje ilegalnim migrantima besplatnu zdravstvenu zaštitu. Normalno kada to govorimo želimo reći da će trošak lječenja ilegalnih migranata, snositi Španjolci i legalni migranti.
Osim toga vlada je još 27.01.2026. najavila i davanje državljanstva ilegalnim migrantima. Po njenim riječima govorimo o 500 000 ilegalnih migranata dok se u stvarnosti radi o tri puta većem broju. Mogli bi cinično reći da su to iz perspektive Socijalista njihovi novi birači pa su im nužni za izbore
Preko toga vladini koalicioni partneri ipak nisu mogli preći pa su se javno pobunili. Na glasovanju u španjolskom parlamentu lokalna Katalonska i lokalna Navarška stranka 18.03.2026. glasuju protiv tog plana vlade. Mi tu možemo ponovno cinično reći da su glasovale protiv jer je to protiv njihovih interesa. Ilegalni afrički ili arapski migrant koji živi u Barceloni i dobije državljanstvo sigurno neće glasovati za Katalonsku neovisnost.
Bez obzira na to glasovanje koje je premijer izgubio ništa se nije promjenilo. Oni nisu zatražili glasovanje o povjerenju vladi pa stoga premijer i dalje može svojim dekretom dati državljanstvo svim ilegalnim migrantima !?
Time je sve rečeno o tamošnjoj stabilno nestabilnoj vladi.
