Bogatstvo za AI
Bilo je najavljivano da će do kraja 2023. zaživjeti umjetna inteligencija koja se neće razlikovati od čovjeka, ali to se nije dogodilo. Vjerojatno ima bezbroj razloga za to,a jedan od osnovnih je razvojna cijena. Pojednostavljeno govoreći potrebno je bogatstvo za AI.
Protekle godine tehnološkog razvoja su u Kini obilježili pokušaju zaobilaženja zapadnih sankcija,a u SAD razvoj umjetne inteligencije. Riječ je o razvoju u koji ulažu sve najvažnije zapadne tehnološke korporacije iako on istovremeno užasava jako puno ljudi. Prošle godine su javno pismo protiv AI razine GPT-5, ljudske razine potpisali osnivači Tesle, Apple-a, Skypea, Pintaresta,,,
Bez obzira na to razvoj AI se nastavlja pošto svi očekuju da će im on donijeti ogromne prednosti nad tržišnim protivnicima. O skupoći razvoja umjetne inteligencije dobrim dijelom govori odluka korporacija koje je razvijaju da kupe ili uzmu u najam nuklearne elektrane zbog njenih energetskih potreba. Malene kompanije zbog toga imaju sve manje šanse za uspjeh, a kao primjer sada navodimo pionira ove tehnologije, OpenAI.
OpenAI koji već godinama inovativno razvija svoju umjetnu inteligenciju je neprofitabilna organizacija. U rujnu 2024. kada se pokreće transformiranje organizacija i profitabilnu kompaniju ona vredi 150 milijardi dolara iako nikada nije ostvarila dobit.
Taj neuspjeh u ostvarivanju profita investitore nije nikada zabrinjavao pošto umjetna inteligencije predstavlja budućnost. Zašto se zamarali s tom sitnicom kada se ove godine udvostručila vrijednost kompanije ?
Njena vrijednost se udvostručila, ali iznimno visoki operativni troškovi znače da se OpenAI nalazi u dubokom crvenom. To nije problem dok se nalaze novi investitori kao što se dogodilo početkom jeseni 2024. Tijekom ranije navedenog rujna OpenAI je od investitora dobio novih 6.6 milijardi dolara koji ga možemo reći spašavaju.
U financijskom smislu riječ je bila o fantastično uspješnom skupljanju novca dok su signali tehnoloških kompanija bili mješani. Govorimo mješani pošto je Apple odbio uložiti u OpenAI,a Microsoft je počeo uzimati distancu. To govorimo pošto nakon više od 10 milijardi uloženih dolara ove godine ne daje novac nego korištenje Microsoft servera.
Ukratko riječ je bila o novcu potrebnom za preživljavanje OpenAI koji će 2024. izgleda završiti s minusom od 5 milijardi dolara. Drugim riječima njegovi prihodi će ove godine biti oko 3.7 milijardi dolara, a rashodi oko 8.7 milijardi. U najave ove organizacije da će joj prihodi 2025. skočiti s tih 3.7 milijardi 2024. na 11.6 milijardi neki i vjeruju, ali to nije cijela priča.
Ona tim obećanjem povećanja prometa poručuje investitorima da se nalazi na pravom putu iako to nije niti približno istina. Ako stvarno prihodi porastu zbog većeg korištenja njenog AI tada joj automatski rastu i troškovi pa će ona i dalje ostati u debelom minusu. Kada tim financijskim problemima dodamo i neuspjeh OpenAI da izađe s AI razine GPT-5 obećan još 2023. možemo razumjeti njegove stvarne probleme.
Primjer OpenAI nam govori zašto “malene” tvrtke imaju gotovo nemoguće prepreke za stvaranje umjetne inteligencije. Konkretno ova organizacija mora svake godine moliti investitore za milijarde i milijarde dolara kako bi preživjela. S druge strane Google je samo 2022. platio Apple-u 20 milijardi dolara da google pretraživač bude početni pretraživač na svim njegovim uređajima.
Ukratko OpenAI se bori za ono što Microsoft, Google, Amazon i slični smatraju kikirikijem. Tko zna možda OpenAI uspije kao nekada Apple, možda, ali u to je danas teško vjerovati.
Tuzla su kaçağı tespiti Moda su kaçağı tespiti: Moda’da su kaçağı sorunlarınıza hızlı çözüm. https://redsocial.cl/ustaelektrikci
Glue Dream strain For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to its quality contents.