Živjele sankcije
Kako bi se kaznilo Rusiju zbog agresije na Ukrajinu uvedeno joj je bezbroj sankcija. Iz Europske perspektive najvažnije su sankcije na fosilne goriva zbog kojih zapadna naftna industrija viče „Živjele sankcije”.
Tijekom svibnja 2022 godine u Europskoj uniji je bila započela rasprava u uvođenju naftnih sankcija. To je na kraju rezultiralo aktiviranjem tih sankcija na što Rusija odgovara protusankcijama, obustavom isporuke plina Europe.
Već u trenutku donošenja ovih sankcija svima biva jasno da one baš i neće tako funkcionirati. Glavni razlog za to biva da rusku invaziju Ukrajine nisu osudili niti Kina, niti Indija, niti Pakistan, niti Vijetnam,a da Afriku niti ne spominjemo.
Time želimo konstatirati da su samo države Zapadnog bloka i Latinske Amerike osudile Rusiju i ujedno podržavaju sankcije. Riječ je o državama koje predstavljaju glavno tržište zapadnih naftnih korporacija pa se unaprijed znalo što će se dogoditi. Unaprijed se znalo da će profit zapadnih energetskih korporacija odletiti u nebo. Kako sada polako izlaze u javnost službeni korporativni podaci o profitu tih korporacija u 2022 godine red nam ih je spomenuti.
Prva je s svojim službenim podacima o poslovanju u 2022 izašla korporacija Chevron. Ona se pohvalila da je prošlu godinu završila s plusom od 36.5 milijardi dolara. Riječ je o profitu koji je za 36 % veći od najvećeg godišnjeg profita koji je ova korporacija ikada ostvarila. Svi ćemo se složiti da trebamo čestiti Chevronu na fantastičnom profitu.
Potom je red spomenuti korporaciji Exxon koja s poslovnim rezultatima izlazi 31 siječnja 2023 godine. Ova korporacija je u prosjeku svakog sata tijekom 2022 godine ostvarivala profit od 6.3 milijuna dolara. Sveukupan godišnji profit Exxona je iznosio 56 milijardi dolara. Riječ je ponovno o rekordnom profitu pošto Exxon nikada nije ostvario niti približno isti godišnji profit. Što opet reći osim bravo za Exxon !?
Posljednja naftna korporacija koja je izašla s godišnjim poslovnim rezultatima, a koju ovdje spominjemo je Shell. Shell je prošle godine zaradio 39.9 milijardi dolara. Riječ je o također o najboljem poslovnom rezultatu u povijesti korporacije. Kada to govorimo moramo napomenuti da korporacija Shell ima 115 godina, pa stoga…Naše čestitke idu i Shellu !?
Za kraj nam je red spomenuti i British Petroleum koji nije izašao s godišnjim rezultatima. Tijekom prvog kvartala 2022 godine ova korporacija zarađuje 6.2 milijarde dolara, drugog 9.3 milijarde, a trećeg 8.2 milijarde. Iz toga mi ovdje procjenjujemo da će godišnji profit BP-a iznositi preko 30 milijardi dolara.
Sve u svemu procjene nam govore da su zbog sankcija zapadne energetske korporacije zaradile rekordne profite. Procjene nam govore da su navedene korporacije zajedno s francuskim Totalom u 2022 godini zaradile 200 milijardi dolara. Normalno u skladu s zapadnim korporativnim običajima velika većina tog novca će završiti u rukama investitora, a manji dio u korporacijskim investicijama.
Ukratko mi smo ovdje oduševljeni što smo pomogli zapadnim energetskim korporacijama. Mi građani Europske unije spremni smo platiti i nekoliko puta veće cijene energije kako bi pomogli profitu zapadnih naftnih korporacija.
Na kraju red nam je sjetiti se progresivnog, ekološkog pokreta. Nadamo se da osobe koje stvarno vjeruju u nužnost prestanka korištenja fosilnih goriva ne prate vijesti. Možemo zamisliti kako se osjećaju nakon godine u kojoj su naftne korporacije ostvarile rekordne profite i kada su bili oboreni svjetski rekordi u korištenju ugljena.