Vjetroelektrane
Jedna od modernih dogmi nam govore da ćemo u budućnosti svi dobivati ekološku električnu energiju. Nju će proizvoditi solarne elektrane i vjetroelektrane.
Riječ je o klasičnom ajmo to tako reći idealističkom pristupu bez ikakvih poveznica s realnošću. Oni koji se bave realnošću vole ukazivati, a što će biti kada bude oblačno vrijeme bez vjetra ? Da li ćemo tada svi ostati bez električne energije ?
Drugo slično nezgodno pitanje koje se treba postaviti biva gdje će biti izgrađene solarne elektrane i vjetroelektrane ? Idealistički odgovor bi glasio da će svaka zgrada na svom krovu imati solarne panele i da će svaka kuća u svom dvorištu imati vjetroelektranu.
Prvi dio tog odgovora svakim danom postaje sve više i više realnost. Razvijene države koje su izgubile fokus, koje ne znaju što više raditi s sobom donose zakone o obveznim solarnim panelima.
Kako je Njemačka savezna država svaka njena federalna/savezna jedinica ima pravo donijeti vlastite zakone po ovom pitanju. Držeći se tog pravila Baden-Wurttemberg 2020. donosi zakon po kojemu sve nove nestambene zgrade moraju imati solarne panele.
Tijekom sljedeće dvije godine ova dogma o nužnosti solarnih panela je došla do samog vrha Europske unije koje u listopadu 2022 donosi svoju presudu. Tada su se Europska komisija i sve države članice složile da svi novi stambeni objekti od 2030 moraju imati ugrađene solarne panele. Do toga je vjerojatno došlo zbog postojećeg zdravstvenog konsenzusa da solarni paneli nisu štetni za zdravlje !?
Po pitanju vjetroelektrane ne postoji taj nego potpuno suprotni konsenzus. Taj konsenzus govori da vibracije koje proizvode vjetroelektrane mogu biti štetne za ljude, a mi ćemo ovdje dodati i ostala bića. Zbog te moguće štetnosti uvedene su zaštitne mjere u gradnji vjetroelektrana.
Kao i u prethodnom slučaju priču ćemo započeti u Njemačkoj. Tamo je savezna država Brandenburg koja okružuje Berlin donijela zakon o vjetroelektranama. Po tamošnjem zakonu minimalna udaljenost vjetroelektrana od domova mora iznositi tisuću metara.
Slična zakone su donosile i druge Njemačke federalne jedinice što je realno gledajući izazvalo bijes zelene industrije. Taj bijes je na kraju pretvoren u lobiranje pa Njemačka vlada tijekom ljeta 2022 najavljuje specijalni vjetroelektrana zakon. Po tom zakonu federalne jedinice moraju 2 % svog teritorija odrediti za vjetroelektrane ili će središnja država ukinuti njihove zakone o udaljenosti vjetroeletrana od domova !?
Zavisno od interpretacija Irska ima liberalne ili konzervativne zakone o vjetroelektranama. Irski zakoni nam tako govore da se vjetroelektrane moraju nalaziti minimalno 500 metara udaljene od domova. To je inače prvi dio zakona dok drugi dio govori da se domovi moraju nalaziti 4 puta dalje nego što je vjetroelektrana visoka. To znači da ako je vjetroelektrana visoka 200 metara ona mora biti minimalno 800 metara udaljena od domova.
Ta dva zakona na kraju nisu spasila vlasnike vjetroelektrana koji su 2017 izgubili na Irskom vrhovnom sudu. Sud tada presuđuje da su zvukovi koje proizvode vjetroelektrane nanijele štete stanovnicima iako su bile izgrađene u skladu s zakonom.
Nakon ovog irskog primjera sada idemo u Francusku i tamošnji čuveni sudski slučaj. Lokalna jedinica samouprave je 2008 godine dala dopuštenje za gradnju vjetroelektrana na zemljištu u svom vlasništvu. Sveukupno 6 vjetroelektrana je izgrađeno 700 metara daleko od kuće bračnog para koji se nije bio usprotivio ovoj gradnji.
Oni se nisu usprotivili jer se između vjetroelektrane i njihovog doma nalazila šuma. Nakon što je šuma prepiljena zvukovi i vibracije vjetroelektrana su ušle u njihov dom. Od tih zvukova, vibracija i drugih problema koje stvaraju vjetroelektrane bračni par je obolio. U skladu s savjetom lječnika bračni par se potom 2015 preselio na „sigurnu udaljenost” i praktički odmah ozdravio. Nakon toga je par dignuo sudsku tužbu protiv vjetroeletrane.
Na sudu su ekološki „stručnjaci” govorili kako ne postoji dokaz da vibracije, zvukovi i drugo od vjetroelektrana negativno utječe na zdravlje. Sudac je odbacio tu interpretaciju i presudio da bračni par treba dobiti 128 000 eura odštete zbog zdravstvene štete koju je pretrpio. Nužno je ovdje navesti da je vjetroelektrana bila izgrađena potpuno u skladu s zakonom.
Za kraj ćemo navesti i slučaj Poljske koja početkom 2023 donosi zakon da vjetroelektrane trebaju biti udaljene minimalno 700 metara od domova. Ekološka industrija je protestirala protiv tog zakona jer on dopušta gradnje vjetroturbina koji će proizvesti samo 11 GW energije. Onu Francusku presudu po pitanju utjecaja vjetroelektrana udaljenih 700 metara od domova na zdravlje ukućana su svi ignorirali.