Umjetno meso
Prije dvije – tri godine se puno pričalo o laboratorijskom mesu,a priča je od tada zamrla. Razlog za to ispadne da mi još nemamo dovoljno razvijenu tehnologiju za umjetno meso pa su propali oni koji su se njime bavili.
Priča o umjetnom mesu počinje još prije više od deset godina kada prekretnica 2013. prekretnica nastaje prvi burger od laboratorijskog mesa. Sljedećih 7 godina inovativne korporacije financijski potpomognute od Gatesa, Brina i drugih pokušavaju stvoriti umjetno meso koje se može prodavati kao hrana.
Pobjednik ovog natjecanja postaje kineski tajkun Ka-shin Li čija korporacija Eat Just dobiva dopuštenje za prodaju umjetnog mesa u Singapuru. U doba dobivanja ove dozvole ovaj tajkun je inače trideseta najbogatija osoba na svijetu i državljanin Hong Konga.
Progresivni mediji su ovu vijest i početak prodaje dočekali s oduševljenjem. Po njima umjetno meso će riješiti većinu svjetskih problema,a prije svega globalno zagrijavanje.
Tri godine kasnije Bidenova administracija ili ako želite drugačije tamošnja agencija za sigurnost hrane (FDA) daje blagoslov za prodaju umjetnog mesa. Riječ je o odluci koja stupa na snagu u lipnju pa je već 01.07.2023. u San Franciscu održana prva prodaja ovog mesa.
Nakon ove početne prodaje restoran je omogućio svima zainteresiranima da od 04.08.2023. rezerviraju mjesto za ručak od 150 dolara od umjetnog mesa. Na kraju zainteresiranih nije bilo pa restoran Bar Crenn krajem siječnja 2024. obustavlja prodaju jela od umjetnog mesa.
Praktički identična stvar se dogodila u Washingtonu gdje je restoran Jose Andres počinje 04.07.2023. prodavati jela od umjetnog mesa. Službena priča govori da je prodaja išla nevjerojatno dobro, ali riječ je bila o najobičnijoj laži. Najbolji dokaz toga nam postaje odluka restorana iz rujna 2023. da prestane prodavati umjetno meso.
Tu još možemo dodati da se ista priča ponovila i u Singaporu koji je prvi dopustio ove prodaje. On ih je dopustio, ali nije bilo kupaca pa su one obustavljene.
Ako pitate korporacije koje proizvode ovo meso razlog za trenutačni neuspjeh su nedovoljne investicije u proizvodnju. Protivnica mesa će Vam se druge strane reći da je krivac za neuspjeh jeftino meso koje se prodaje u dućanima i da se njegova cijene treba podignuti kako bi se ubila potražnja.
U realnosti pravi razlog za neuspjeh predstavlja da je laboratorijsko, umjetno meso proizvod kojeg nitko ne želi. Da najmoćniji ljudi na svijetu zajedno s „educiranima” žele da se ono proizvodi i jede, ali oni to ne misle jesti. S druge strane „needucirani” to ne žele jesti i gledaju ako to najmoćniji vole neka sami jedu. Ukratko ovo je proizvod koji trenutačno nema svoje kupce, koji nema svoje potrošače i tu sva priča staje.
Mi ovdje možemo zamisliti situacija da Eat Just zahvaljujući velikim investicijama počne proizvoditi meso jeftinije od prirodnog i tako nađe tržište. Mi to možemo zamisliti, ali ne u bliskoj budućnosti.
you are in reality a good webmaster The website loading velocity is amazing It sort of feels that youre doing any distinctive trick Also The contents are masterwork you have done a fantastic job in this topic
usaa insuranceyour authored subject matter stylish. nonetheless,
insurance agents near meI think that you could do with some pics to drive the message home a little bit,
I do trust all the ideas youve presented in your post They are really convincing and will definitely work Nonetheless the posts are too short for newbies May just you please lengthen them a bit from next time Thank you for the post