Rahul Gandhi

  U Indiji se održavaju parlamentarni izbori koji traju duže od mjesec dana. Jedino što se po njihovom rezultatu sigurno zna je da Modi ostaje premijer, a Rahul Gandhi vječiti neuspješni prestolonasljednik.

  Prije 10 godina na izborima u Indiji iznenađujuće pobjeđuje Narenda Modi i njegova nacionalistička BJP stranka. Ta pobjeda je bila šok čemu se dodalo i da je bila riječ o najuvjerljivijoj pobjedi u posljednjih 30 godina. 5 godina kasnije on će na izborima ostvariti još uvjerljiviju pobjedu čemu je sve rečeno o razmišljanju Indijaca o njemu.

  Modijeva nacionalistička vlada kojoj cilj postaje pretvoriti Indiju u Hindustan, državu Hindusa je znači omiljena u Indiji. Istovremeno na Zapadu pod utjecajem multikulturalne ideologije ona je toliko omražena da se Modija smatra fašistom. Zapad sanja, navija za pobjedu multikulturalno nastrojene Kongresne stranke i dinastije Gandhi, ali ona nikako da se dogodi.

  Taj političar čiju pobjedu Zapad sanja je Rahul Gandhi koji predstavlja, koji teoretski govoreći kontrolira ovu političku dinastiju. U određenom smislu moderno doba dinastije Gandhi započinje ubojstvom bivšeg premijera Rajiva Gandhija 1991. U trenutku ubojstva Rahul je imao 21 godinu, a njegova sestra 19 što znači da su bili premladi za preuzeti dužnost predsjednika stranke.

  Pod utjecajem tog ubojstva Kongresna stranka 1991. pobjeđuje na izborima,a potom ih 1996. zbog pogrešnih politika gubi. Nakon ovog poraza ona poziva Sonju Gandhi, talijansku suprugu ubijenog Rajiva da ju preuzme. Sljedećih 19 godina Sonja upravlja strankom nekada pobjeđujući nekada gubeći izbore.

  Sve u svemu 2004. ona pobjeđuje na izborima, ali joj je zbog talijanskog porjekla onemogućeno biti premijerka. Zanimljivo je da te godina nitko nije ozbiljno uzimao u obzir mogućnost da Rahul Gandhi koji ima 34 godine postane premijer ili ako ništa drugo ministar. Općenito govoreći zaključak Kongresne stranke biva da je Rahul za razliku od svoje sestre nekarizmatična, nesposobna osoba.

  Kako je bilo nužno naći nekakav kompromis da nominalni šef Gandhi dinastije ne stvori probleme stranci on je 2007. postavljen za predsjednika mladeži. Na izborima 2009. priča se ponovila. Ponovno je pobjedila Kongresna stranka kojom predsjeda Sonja Gandhi,a Rahul ponovno nije u vladi.

  Nakon izbornog poraza 2014. kojim Modi postaje premijer svi su očekivali ostavku Sonje i stupanje na stranačku vlast Rahula. Riječ je o procesu koji se zbog otpora članova na kraju odužio pa Rahul postaje predsjednik Kongresne stranke tek 2017. Jedan od razloga za to protivljenje je bio da on 2014. niti ne zna govoriti Hindi jezik što jako puno govori o njemu.

  Dvije godine kasnije on vodi stranku na parlamentarnim izborima fokusirajući kampanju na korupciji. To dovodi do katastrofalnog izbornog poraza u kojemu i on sam gubi svoje sigurno parlamentarno mjesto. Nakon tog poraza Rahul je smjenjen,a Sonja vraćena kao interegnum predsjednik stranke. Ona će na ovu poziciju podnijeti ostavku pa sljedeći interegnum predsjednik Kongresne stranke 2022. postaje Malikarjun Kharge koji nije član Gandhi dinastije.

  Jedan od posljednjih političkih poteza Sonje postaje postavljanje Rahulove sestre Prijanke Gandhi (zajedno na slici) za generalnu sekretaricu stranke. Tu odluku on odbija prihvatiti pa ju u pripremi ovogodišnjih izbora ciljano sabotira što užasava dužnosnike Kongresne stranke.

  Tijekom posljednjih 5 godina Rahul je izgubio izbore za svoje sigurno parlamentarno mjesto i potom 2023. bio izbačen iz parlamenta jer je izgubio sudski spor. Sada on ove izbore promatra kao posljednju mogućnost da ostavi trag, posljednju mogućnost da postane predsjednik stranke i 2029. premijer.

  Zbog toga je on na ovogodišnjim izborima dao sve od sebe da ostavi svoj trag. Pretrčao, proputovao 10 tisuća kilometara držeći govore i boreći se za stranku. Problem tog njegovog truda ispadne da mu se poruka nije promjenila u odnosu na 2019. Ona glasi borba protiv korupcije i podrška siromašnima,a budimo realni ono što nije uspjelo tada neće niti sada.

  Puno važniji problem za Rahula Gandhija ispadne da on nema karakter političar nego princa. Riječ je o osobi nespremnoj za kompromise nužne za upravljanje strankom i državom. Istovremeno on je pun ideja, inicijativa od kojih nakon susreta s realnošću, nakon otpora odmah odustaje.

  Želja Rahula Gandhija da postane premijer je toliko znana svima da ga čak i Garry Kasparov zeza. Njegov problem i ujedno problem Kongresne stranke ispadne da je on dovoljno moćan da blokira druge da preuzmu stranku (sestru), ali istovremeno nesposoban da ju sam preuzme. Zbog toga ga neki zovu “Posljednji Gandhi”.

5 2 votes
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina