Povijest zrakoplovstva
Danas u čast slovenskog inovatora Ive Boscorola spominjemo kratku povijest zrakoplovstva koja temeljimo na glavnim zrakoplovnim inovacijama.
Krajem 19 stoljeća postaje očito će uskoro po prvi put čovjek poletiti u mašini koja je teža od zraka. To dovelo do natjecanja inovatora iz raznih dijelova zapadnog svijeta u tome tko će biti prvi. Pobjednik tog natjecanja postaju braća Wright čiji avion Wright Flyer 1903 vrši 4 avionska leta.
Oni su pobjedili u tom natjecanju, ali to je tada još bila samo zanimljivost. Do nove prekretnice koja svima ukazuje da avioni predstavljaju budućnost dolazi 1905. Tada nova verzija aviona braće Wright leti 40 minuta bez prekida dokazujući tako skepticima dolazak novog doba.
Do prvog ubrzanog zrakoplovstva dolazi izbijanjem Prvog svjetskog rata. Tijekom njega su velesile eksperimentirale s različitim vrstama aviona tako da je istovremeno na bojnom polju bilo moguće naći jednokrilne, dvokrilne i trokrilne modele. Bez obzira na to Prvi svjetski rat je još uvijek doba dominacije dvokrilnih aviona i mnogi su mislili da to doba neće brzo završiti. Najgori primjer toga nam na kraju postaje Italija koja 1939. počinje koristiti novi dvokrilac Fiat CR 42.
To je inače bilo doba kada su sve države već 10 godina odustale od dvokrilaca i počele dizajnirati samo jednokrilce. Prvi efikasni dizajn jednokrilaca nam dolazi iz Nizozemske čija tvrtka Fokker tijekom rata radi avione za Njemačku,a nakon njega prvi putnički avion. Riječ je bila o avionu Fokker F.II iz 1919 godine koji je bio u stanju prevoziti 5 putnika.
Sljedeće veliki korak u prevozu putnika avionom nam dolazi iz Njemačke gdje 1931. biva napravljen putnički avion Ju-52 koji se prodaje u 40 država. Riječ je o avionu koji prevozi 17 putnika i kojega će Njemačka proizvesti u gotovo 5 tisuća primjeraka.
Američki odgovor na Ju-52 postaje jedan od najpoznatijih aviona 20 stoljeća, DC-3. Riječ je o avionu iz 1935 godine koji je mogao prevoziti 32 putnika. Kada zajedno uračunamo američku civilnu i vojnu verziju ovog aviona zajedno s sovjetskom i japanskom dolazimo do oko 15 000 proizvedenih primjeraka.
Kao što Prvi svjetski rat revolucionira zrakoplovstvo tako to sada čini i Drugi. U njemu dolazi da razvoja prvog aviona na mlazni pogon (Me-262) i interkontinentalnih aviona (B-29). Po završetku rata američki bombarder B-29 dobiva svoju civilnu verziju koja prevozi 100 putnika na relaciji Hawai – Tokio.
U određenom smislu poratno razdoblje u zrakoplovstvu simbolizira napuštanje aviona na propeler i prelazak na mlazni pogon. Taj ranije opisani Boeing 377 postaje posljednji avion na propeler kojeg gradi ova korporacija dok u SSSR-u ta čast pripada Tu-144. Riječ je o civilnoj verziji sovjetskog/ruskog bombardera Tu-95 kojeg Rusija i danas upotrebljava.
Era mlaznih aviona u putničkom prometu započinje 1949 godine u Velikoj Britaniji. Tada svoj prvi let ima avion Comet čije prve verzije prevoze 40 putnika na u to doba nestvarnoj brzini od 740 kilometara na sat. Comet ujedno postaje avion koji na vlastitu žalost avionske inžinjere podučava o zamoru matirjala. Nakon što su 1954. dva putnička aviona eksplodirala u zraku zbog zamora matirjala svi Cometi su na par godina povučeni iz prometa.
U određenom smislu šesdesete godine dvadesetog stoljeća obilježava avionsko natjecanje SAD i Velike Britanije zajedno s Francuskom. Europljani su se kladili na ekskluzivne brze avione iz čega nastaje Concorde, a Amerikanci na masivni prevoz putnika. Pobjednik tog natjecanje postaje Boeing 747 koji s mogućnošću da prevozi 276 putnika postaje novi svjetski standard. Početkom 21 stoljeća Europska unija pokušava proširiti taj koncept gradnjom neuspješnog A-380 s mogućnošću prevoženja 853 putnika od kojeg čak i Francuska odustaje.
Sada smo već u 21 stoljeću kada se na Zapadu forsira prestanak korištenja fosilnih goriva. Tu na scenu stupa malena Slovenija i njen inovator Ivo Boscoral. On 1992 godine osniva kompaniju Pipistrel za proizvodnju laganih aviona.
Tijekom sljedećih 30 godina njegova kompanija će prodati više od 2 000 aviona u 96 država svijeta. Kruna tog uspjeha ove kompanije iz malene Slovenije postaje avion Pipistrel Velis Electro. Riječ je o prvom i trenutačno jedinom avionu na električni pogon koji ima Europski certifikat letenja. Taj certifikat ovaj avion dobiva 2020 godina nakon čega cijela kompanija pada u svjetsku srž zanimanja.
Finalni rezultat tog svjetskog zanimanja za ovu kompaniju iz Slovenije postaje odluka vlasnika proizvođača aviona Cesna da ju kupi. Do dogovora o kupovini dolazi u travnju 2022 godine kada Textron kupuje većinski udio u tvrtki Pipistrel za 235 milijuna dolara. Sastavni dio ugovora o kupovini čini i klauzula o otkupu preostalih 10 % dionica 2024 godine.
Mnogi se na Zapadu, a prije svega u Europskoj uniji nadaju da Pipistrel Velis Electro predstavlja budućnost zrakoplovstva. Mi smo tu sumnjičavi zbog maksimalne brzine aviona od 181 kilometar na sat i težinu akumulatora za veće, jače modele. Bez obzira na naše razmišljanje ostaje stvarna malena mogućnost da Velis Electro predstavlja budućnost.
Hello Neat post Theres an issue together with your site in internet explorer would check this IE still is the marketplace chief and a large element of other folks will leave out your magnificent writing due to this problem
I just could not depart your web site prior to suggesting that I really loved the usual info an individual supply in your visitors Is gonna be back regularly to check up on new posts
Just wish to say your article is as surprising The clearness in your post is just cool and i could assume youre an expert on this subject Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post Thanks a million and please keep up the enjoyable work
Normally I do not read article on blogs however I would like to say that this writeup very forced me to try and do so Your writing style has been amazed me Thanks quite great post
Somebody essentially lend a hand to make significantly articles Id state That is the very first time I frequented your website page and up to now I surprised with the research you made to make this actual submit amazing Wonderful task