tik-tok

Oblikovanje javnog mijenja

  Praktički sve zapadne liberalne demokracije su odlučile zabraniti TikTok na državnim aparatima. Razloga za to ima više, a po nama glavni predstavlja oblikovanje javnog mijenja.

  Još 2020 godine tadašnja administracija predsjednika Trumpa započinje proces zabrane aplikacije TikTok. To je inače bilo doba kada ova aplikacija ima 800 milijuna aktivnih članova,a u međuvremenu se broj samo povećavao. U određenom smislu rast popularnosti ove aplikacije je svih iznenadio što postaje očito krajem 2021 godine. Tada zapadni mediji počinju navoditi da je TikTok portal najpopularniji portal u svijetu. On je postao popularniji čak i od portala google.com !?

  Ta iznimna popularnost je dovela do prave histerije na Zapadu koja rezultira ovogodišnjim zabranama. Trenutačno je zabranjeno, protuzakonito instalirati TikTok na uređajima u vlasništvu sljedećih država i/ili njihovih ministarstava: „Belgije, Danske, Litve, Norveške, Velike Britanije, SAD-a, Europske komisije…”

  Prvi službeni razlog koji se navodi po pitanju polaganog stezanja omče oko najpopularnije kineske aplikacije su podaci o korisnicima. Službena priča nam govori da ti podaci završavaju u Kini pa da ih tamošnja vlada može zloupotrebiti.

  Mi tom razlogu vjerujemo jer oni koji ga navode vrlo dobro znaju što rade s našim podacima. Praktički svi naši podaci završavaju u SAD pošto ih Windows šalje Microsoftu i američkim sigurnosnim agencijama (isto vrijedi i za Google). Kako bi TikTok zbog ovog razloga spriječio zabranu korištenja u SAD i EU on je najavio da će svi podaci ostati u SAD i EU !?

  Drugi razlog koji se koristi za zabranu ove aplikacije je kršenje pravila privatnosti. Šef TikToka je prošli tjedan govoreći u Američkom kongresu o kršenju pravila privatnosti rekao istinu. On tada izjavljuje da se njegova korporacija po ovom pitanju ne razlikuje od Facebooka, Amazona i slično. Tu njegovu izjavu je kao istinitu ocjenio i Washington Times u vlasništvu Amazona pa stoga…

  Treći razlog o nužnosti zabrane TikToka je kinesko oblikovanje zapadnog javnog mijenja. To su riječi šefa američke National Security Agency i oko toga postoji prilično široki konsenzus. Konkretno Zapadu smeta što ova aplikacija blokira LGBT sadržaj, onaj o navodnom genocidu Ujgura i slično. Osim cenzure zapadni problem biva i što TikTok ne blokira „pogrešne” vrijednosti kao na primjer tradicionalne žene !?

  To je po nama osnovni problem koji ima TikTok u liberalnim demokracijama gdje postoji „sloboda govora”. Svi naši mediji i društvene mreže su postavljeni tako da „promoviraju prava manjina” dok ove postavke ne postoje na „problematičnoj mreži”. To je glavni problem ove mreže koji nužno je reći nije jedinstven.

  On nije jedinstven jer jer se s njim suočio Twitter nakon što ga je bio preuzeo Elon Musk. Njegova najava da će dopustiti pravu, apsolutnu slobodu govora je izazvala negativne reakcije liberalnih demokracija. To je čista kopija onoga što se danas događa s TikTokom jer budimo iskreni pa priznajmo da živimo u ružičastoj policijskoj državi.

  Ukratko sloboda govora ne postoji niti će postojati jer ona ima potencijal da ugrozi sigurnost građana. S druge strane takva država promovira hedonizam pa nije teško zaključiti da ovaj opis odgovara našim režimima.

5 1 vote
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina