Novi sistem
Mi od danas živimo u novom sistemu. Taj novi sistem se u stvarnosti po pitanju donošenja odluka ne razlikuje od onog iz kojeg smo pobjegli sada daleke 1991 godine
Te 1991 godine Hrvatska predvođena s HDZ-om je napustila Jugoslaviju. Naš rat za neovisnost, naš Domovinski rat je trajao 4 godine i završava neovisnošću Hrvatske u njenim ustavnim granicama.
Sada 32 godine kasnije smo voljom ranije navedenog HDZ-a potpuno ušli u Europsku uniju. Politički status moderne Hrvatske se danas praktički ne razlikuje od statusa koji smo imali u Jugoslaviji !?
Jugoslavijom je upravljalo predsjedništvo od 9 članova. Svaka republika i pokrajina je dala jednog člana predsjedništva,a devetog člana je davao Savez komunista Jugoslavije.
S druge strane Europska unija trenutačno ima predsjedništvo, Europsko vijeće od 29 članova. Njih 27 članova predsjedništva čine šefovi vlada ili država članica Europske unije. Njima se na sastancima pridružuju predsjednik predsjedništva, izvinite htjeli smo reći predsjednik Europskog vijeća i predsjednica Europske komisije. Složiti ćete se da zvući vrlo slično ?
Potom je Jugoslavija kao i svaka država imala svoju vladu. Njeno ime je bila Savezno izvršno vijeće. U realnosti vlada je bila istovremeno gospodarski važna i politički nevažna pošto se sva moć nalazila u Predsjedništvu.
U Europskoj uniji se vlada zove Europska komisija. Ona je politički puno moćnija od jugoslavenskih vlada i svoju volju nameće baš svima. Odluke Europske unije u teoriji može blokirati svaka članica što nam je dokazala Mađarska, ali u realnost malo tko to čini. Jedini tko to može učiniti bez negativnih posljedica su europske velesile Njemačka i Francuska.
Treća instanca Jugoslavije i Europske unije je parlament. U Jugoslaviji ime parlamenta je bila Savezna skupština. Riječ je bila o parlamentu koji se sastojao iz Doma republika i pokrajina i Doma federacije. U teoriji svi članovi Jugoslavenske skupštine su bili izabrani na izborima, ali Jugoslavija je bila jednopartijska država pa…
Za razliku od Jugoslavije članovi parlamenta Europske unije se biraju svakih 5 godina na stvarno demokratskim izborima. On ima 705 članova i praktički nikakvu važnost. Eurokrati i druge proEuropskih nastrojene osobe će reći da to nije istina.
Oni će reći da većina zakona koje donese Europska komisija mora biti odobrena od Europskog parlamenta. Portal koji se bori protiv ruskih laži o Europi nam s druge strane govore da je Europski parlament iznimno važna institucija. On zajedno s Europskim vijećem donosi zakone koje predlaže Europska komisija. Ukratko Europski parlament je jedini parlament na svijetu koji ne donosi zakona niti ne može blokirati zakone koje donosi vlada !?
Četvrta državna institucija koju ćemo ovdje navesti je Jugoslavenska narodna banka. U doba Jugoslavije republike nisu imale svoj novac nego smo svi koristili jugoslavenski dinar koji se tiskao izvan Hrvatske, koji se tiskao u Beogradu.
Europska unija kao što svi vrlo dobro znamo ima Europsku središnju banku koja tiska novac za sve članice. Ona kao nekada ova u Beogradu vedri i oblači po svim članicama eurozone. Primjer kako se to radi nam je dao grčki slučaj.
Kada su se Grci bili pobunili protiv mjera Europske unije i na referendumu 5 srpnja 2015 rekli NE ostali su bez novca. Europska središnja banka je nakon referenduma blokirala sve dostave novca u Grčku kako bi ju prisilili na kapitulaciju (karikatura). Ona je ubrzo nakon blokade novca kapitulirala i provela sve mjere koju im je nametnula Europska komisija. Zbog toga je Grčka danas druga najsiromašnija članica Europske unije !?
U doba Jugoslavije Hrvatska je imala svoju himnu, svoju zastavu, svog člana predsjedništva i svoje članove saveznog parlamenta. Sada u Europskoj uniji Hrvatska ima svoju himnu, svoju zastavu, svog člana predsjedništva i svoju članove Europskog parlamenta. Svaka slučajnost je namjerna !?