Električni problemi

  Ford je suočen s ozbiljnim poslovnim problemima u proizvodnji električnih automobila. Ti njegovi električni problemi se brzo šire na ostatak zapadne automobilske industrije.

  Posljednjih godinu-dvije se na Zapadu govori o navodnim protupravnim državnim subvencijama koje Kina dava svojim proizvođačima električnih automobila. To spominjemo jer je SAD na primjer samo Fordu u lipnju 2023. dao 9.2 milijarde dolara. Tu navodno zakonitu subvencije za razliku od nezakonitih kineskih Ford dobiva kako bi izgradio 3 tvornice za proizvodnju autobaterija.

  Bez obzira na taj novac četri mjeseca kasnije Ford donosi odluku o odgađanju investiranja 12 milijardi dolara u nove industrijske kapacitete. Riječ je bila o novim tvornicama za proizvodnju električnih vozila koje Ford neće graditi u bliskoj budućnosti. On ih neće graditi pošto građani i kompanije odbijaju kupovati njegove skupe, preskupe električne automobile. Njihova prodaja realno raste, ali po mišljenju Forda nedovoljno za gradnju novih pogona.

  Gledajući iz poslovne perspektive odluka Forda je bila ispravna pošto bez obzira na visoke cijene on posluje s gubicima. Konkretno tijekom 2022. Ford je na prodaji električnih vozila izgubio 2.1 milijardu dolara. Taj gubitak je pokrila prodaja automobila na benzin i dizel pošto na njoj Ford zarađuje 10 milijardi dolara.

  Sljedeće 2023. godine Ford gubi čak 4.7 milijardi dolara na prodaji svog električnog Ford Modela e. Po službenim korporativnim podacima on je izgubio 40,525 dolara po svakom prodanom primjerku ovog automobila.

  On je izgubio i on gubi taj novac bez obzira na zaštićenost domaćeg tržišta od kineske konkurencije. Riječ je o zaštićenom tržištu pošto svi kineski električni automobili plaćaju u SAD uvoznu carinu od 27.5 %. Kao bi izbjegli tu uvozno carinu kineski proizvođači sada u Meksiku grade pogone za sastavljanje automobila, ali to 2022. i 2023. nije bila pretnja.

  Puno ozbiljniju pretnju za američke proizvođače električnih automobila predstavlja Volvo. Preciznije bi bilo reći da govorimo o kineskoj tvrtki Geely koja je vlasnik Volva. Ona će iskoristiti ovu u teoriji europsku korporaciju kako bi tijekom ljeta 2024. počela bescarinski prodavati svoje automobile u SAD.

  Volvo EX30 će se početi prodavati u SAD po cijeni koja je za 8000 dolara nižoj od Tesle. Pri tome čisti profit po automobilu će iznositi između 15 – 20 % čime je sve rečeno. Ukratko globalizacija i internacionalno kupovanje korporacija se sada SAD obilo o glavu.

  O industriji električnih vozila u Europi se nema što reći. Europska komisija namjerava kineske električne automobile napasti uvoznim carinama, ali to neće spasiti europsku industriju. To ju neće spasiti jer bi uvozne carine trebale iznositi 50 % da bi europski električni automobili bili kompetitivni u Europi !?

  Za kraj red je naglasiti da prodaja električnih automobila u svijetu raste. U prvom kvartalu 2024. ona je porasla 25 %,a očekuje se nastavak tog trenda. Normalno u toj proizvodnji i prodaji predvodi Kina gdje će ove godine 45 % svih prodanih automobila biti električni !?

 

5 4 votes
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina