euro

Digitalni euro

  Projekt Europske središnje banke imena digitalni euro ima različitu definiciju zavisno od tko ga interpretira. Iz perspektive bankara riječ je o zanimljivom pokušaju, a paranoičnih građana o distopiji.

  Prije nego što pokrenemo razgovor o digitalnom euru trebamo se baviti Europskom unijom. Što je Europska unija ? Gospodarski gledajući ona je zajedničko tržište roba i usluga.

  Cinici će reći da je Europska unija nastala kako bi velike gospodarske i financijske korporacije uštedile na korupciji. Po ranijem modelu one su trebale korumpirati odgovorne osobe u svakoj državi gdje se žele širiti. Sada trebaju korumpirati samo nekon člana europske vlade, komisije. U tome ima neke istine, ali EU je puno više od toga. Ona je stvorena kako bi nacionalne kompanije i financijske instuticije izgubile zaštite svojih vlada i tako se našle pod pritiskom velikih korporacija.

  Glavnu benecifiju iz tog sistema izvlače financijske institucije putem eura. Službena priča nam govori da je jedna od glavnih benecifija eura bolje integrirano i stoga efikasnije financijsko tržište.

  Euro je u stvarnosti stvoren u ime financijskih institucija i on postoji kako bi financijske institucije od njega imale koristi. To predstavlja glavni naglasak ove priče pošto je digitalni euro usmjeren protiv financijskih institucija !?

  On je usmjeren protiv financijskih institucija pošto njega izdaje Europska središnja banka na čijem računu se nalaze „tvoji” digitalni euri. Znači novci fizičkih i pravnih osoba se više ne nalaze na bankovnim računima nego na računu ECB pa stoga financijske institucije nisu oduševljene digitalnim eurom.

   Pokušavajući izmisliti toplu vodu i istovremeno zadovoljiti financijske institucije ECB pokušava progurati ideju da osoba može imati maksimalno 3 000 digitalnih eura. Riječ je o iznosu koji se spominje od prvog dana ove sulude ideje, a kojega je krajem kolovoza 2023 potvrdio dužnosnik Središnje banke Španjolske. Riječ je inače o cifri koja se spominjala od prvog dana ovog projekta i do danas se nije mijenjala.

  Europska unija priznaje da će stvaranje i tako ograničenog digitalnog eura nanijeti štetu bankama u kojima građani drže svoje depozite. Ta šteta će biti manja kod velikih financijskih institucija, a veća kod manjih banaka.

  To je po našem mišljenju mrkva koju Europska unija daruje Goldman Sachsu, Deutsche bank i sličnim financijskim institucijama. Poruka po nama glasi: „podržite nas u uvođenju digitalnog eura. Da gubljenjem sitnih depozita ćete pretrpiti manje štete (trošak), ali zauzvrat ćemo uništiti vaše malene protivnike što će dovesti do porasta profita. Zbog toga trebaju podržati našu verziju digitalnog eura s limitom od 3 tisuće eura.

  Bez obzira na to financijske institucije nisu oduševljene ovim projektom. One nisu oduševljene jer smatraju da će u slučaju financijske krize građani pretvoriti svoj novac u digitalni euro koji je smješten na ECB računu. Niti političari nisu s tim oduševljeni, ali EU nastavlja po svome.

  Tako po ovom pitanju glasi odnos europskih institucija prema financijskim institucijama. S druge strane njihov odnos prema običnim građanima je puno problematičniji zbog pravila privatnosti. Postoji više nego opravdan strah da digitalni novac predstavlja put u distopiju gdje država kontrolira kako građanin troši svoj novac i kažnjava ga oduzimanjem.

  Europska unija dava časnu pionirsku riječ da će privatnost ljudi biti potpuno zaštićena. To neće biti Veliki brat projekt pošto će svi osobni podaci biti apsolutno zaštićeni. Ovo što smo naveli predstavlja samo manji dio teksta koji je Europska komisija platitila u najvažnijim europskim medijima.

  Ono što u toj objavi nisu naveli biva da će oni odvojiti identitet korisnika od podataka plaćanja pod uvjetom da se ne radi o kriminalu. Znamo dosta njih će reći ja nisam kriminalac pa stoga to podržavam, ali tko definira pojam kriminal ? Ona ista vlada koja obećava da neće pratiti podatke građana koji koriste digitalni euro.

  Uzmimo primjer osobe koja kupi hrvatsku zastavu s prvim bijelim poljem. Može li itko ozbiljno reći da neka vlada to neće proglasiti nezločinom i onda proganjat ljude koji je kupe digitalnim eurom. Ovo predstavlja samo jedan konkretni domaći primjer kako država može koristiti digitalni euro za stvaranje totalitarne države.

Ako Vas s druge strane ne brine to da će vlada kontrolirati vaš bankovni račun tada je digitalni euro prava stvar. Zašto bi radnici i umirovljenici držali novac na bankovnom računu i uz put plaćali bankama masne naknade za upravljanje vašim novcem ? Jednostavnije ga je pretvoriti u digitalni euro i ne plaćati bankovne naknade !?

  Za kraj važno biva napomenuti da za ili protiv digitalnog eura neće biti dopušteni referendumi. Njegovo pitanje je riješeno člankom 133 Europskih ugovora koji govore da Europske institucije donose odluke u vezi eura čime je priča završena.

  Isto tako ne smijemo zaboraviti da se govori o maksimalno 3 tisuće digitalnih eura po čovjeku. Time želimo reći da nije riječ o revolucije nego evoluciji. Da digitalni euro, digitalni dolar, digitalni … će u pravom smislu zaživjeti, ali ne tako brzo.

5 1 vote
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina