Cijene domova

  Puno se kod nas opravdano govori o inflaciji i cijenama koje rastu bez ikakvih poveznica s cijenama sirovina. O tome smo ranije već pisali pa ćemo se stoga danas osvrćemo na cijene domova koje rastu i rastu.

  Glavni razlog za inflaciju u Hrvatskoj i Europskoj uniji su po MMF-u i Europskoj uniji ekstremni korporacijski profiti. To su nam konkretno rekli glavni ekonomist Europske središnje banke i studija MMF-a.

   U određenom smislu s tim zaključcima se slažu i nadzorni organi Republike Hrvatske. Po njihovim podacima neopravdano povećanje marže trgovačkih centara je iznosilo između 9 i 41.24 %. To su u osnovi službeni podaci o inflaciji kada govorimo o robi široke potrošnja i hrana, bez da ovdje spominjemo podatke o cijeni jaja.

  Dok su to razlozi za inflaciju kod potrošačkih dobara kod nekretnina imamo drugačiju priču. Tu je kod nas inflacija započela još 2015 godine i nikako se ne zaustavlja.

  Zbog dugovječnosti ove “inflacije” o njoj su tijekom gotovo desetljeća govorili financijski stručnjaci, stručnjaci za nekretnine i obični stanovnici. Nama je konkretno najsimpatičnija analiza Hrvatske narodne banke iz 2020 godine koja govori da će cijene nekretnina padati.

  Po toj analizi cijene nekretnina su krajem 2019 godine bile precjenjene,a ta precjenjenost je dodatno porasla u prvom kvartalu 2020 godine. Do kraja te godine će doći do usporavanja rasta cijena nekretnina nakon čega bi one mogle stagnirati ili pasti.

  Kako je HNB koristio podatke iz posljednjeg kvartala 2019 godine mi ćemo ovdje navesti da su cijene nekretnina od tada do danas porasle oko 40 %. Nužno ovdje biva navesti da je porast cijena nekretnina bio konstantan čime želimo naglasiti da nije bilo većih oscilacija.

  Konkretno naš porast cijena nekretnina ne predstavlja izolovani slučaj nego je u skladu s europskim podacima za druge istočnoeuropske članice Europske unije. Konkretno između 2015 godine i prvog kvartala 2023 su cijene nekretnina u ovim državama eksplodirale. Podatke o visini porasta cijena nekretnina možete vidjeti u sljedećoj tablici.

Pozicija

Država

Porast cijena

1.

Mađarska

162.16 posto

2.

Češka

126.99 posto

3.

Litva

107.18 posto

4.

Estonija

91.43 posto

5.

Latvija

86.70 posto

6.

Slovenija

81.66 posto

7.

Slovačka

79.19 posto

8.

Bugarska

77.93 posto

9.

Hrvatska

73.56 posto

10.

Poljska

69.52 posto

11.

Rumunjska

46.28 posto

 

  Kao što možete vidjeti iz ove tablice Hrvatska je čak imala i niži porast cijena nekretnina nego druge bivše komunističke države !? Drugim riječima želimo konstatirati da oni koji govore o nenormalnom rastu cijena nekretnina u Hrvatskoj nisu u pravu.

Razloze za taj porast cijena nekretnina u istočnom članicama Europske unije nije teško zamisliti. Za početak tu imamo praktički neograničeno tiskanje novca ECB-a koje su slijeva u nekretninski sektor, a potom i porast prosječnih plaća u istočnoj Europi. Normalno treći faktor u svemu tome je kupovina nekretnina stanovnika zapadne Europe u istočnoj Europi.

  Tako smo došli do sadašnjih cijena domova u Hrvatskoj i ostatku Europe. Govoreći o bliskoj budućnosti red Europsku središnju banku koja je u lipnju najavila kaotični pad cijena nekretnina kojeg sama prouzročuje dizanjem kamatnih stopa.

   Inače zanimljivo nam ispadne da je ECB izašao s tom analizom NAKON što je došlo do stagnacije cijena nekretnina u Njemačkoj i općenito eurozoni.

5 1 vote
Article Rating
Registracija
Obavijest
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Copyright © 2020 · Sva prava pridržana · Hladna Istina